Податок на нерухомість
У першу чергу зауважимо, що Законом №540 передбачається звільнення від сплати податку на нерухомість за об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб лише на березень 2020 року.
Зважаючи на те, що власником нерухомості у запитанні є товариство з обмеженою відповідальністю (юрособа), а нерухомість класифікується як нежитлова, то такий платник податку звільняється від сплати податку на нерухоме майно за таке приміщення за березень 2020 року.
Плата за землю
Що ж до звільнення від сплати за землю, то тут встановлено умову – використання такої земельної ділянки у господарській діяльності її власника (орендаря). Визначення, що є господарською діяльністю, наведено у пп. 14.1.36 ПКУ, - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
У даному випадку такими послугами є послуги з оренди.
При цьому, п. 1 ст. 797 ЦКУ встановлено, що плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.
Крім того п. 1 – 3 ст. 796 ЦКУ визначено, що одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.
У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець.
Якщо наймодавець не є власником земельної ділянки, вважається, що власник земельної ділянки погоджується на надання наймачеві права користування земельною ділянкою, якщо інше не встановлено договором наймодавця з власником земельної ділянки.
Таким чином, ЦКУ передбачено неподільністю надання в оренду нерухомості і земельної ділянки, що розміщена під такою нерухомість (а також прилеглої території, що забезпечує мету найму). Відповідно до цього, оскільки передання нерухомості в оренду призводить до отримання підприємством доходу, то вважаємо, що й земельна ділянка під такою нерухомістю також використовується з метою отримання доходу, а отже, є такою, що використовується у господарській діяльності платника податку.
Тому, на нашу думку, така земельна ділянка, як і нежитлова нерухомість, що розміщена на ній, звільняються від оподаткування (земельної плати та податку на нерухомість) за березень 2020 року.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити