• Посилання скопійовано

Здача в оренду квартири через агентство нерухомості: особливості оподаткування у фізособи-орендодавця

Чи може фізособа-громадянин України заключити з агентством нерухомості договір, відповідно до якого фізособа доручає агентству здавати її квартиру в оренду. Чи буде агентство нерухомості податковим агентом щодо фізособи-орендодавця? У річній декларації фізособа відображає свої доходи від надання квартири в оренду за мінусом винагороди агентства?

На підставі пп. 170.1.1170.1.2 та 170.1.5 ПКУ, агентства з нерухомості, за загальним правилом, не є податковими агентами при здійсненні операцій з надання нерухомості в оренду.

Виняток становлять операції, де предметом договору є нерухомість, що належить фізичній особі – нерезиденту (пп. 170.1.3 ПКУ).

Втім, відповідно до пп.170.1.2 ПКУ, податковим агентом платника податку - орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об'єктів нерухомості є орендар.

А згідно з пп.170.1.5 ПКУякщо орендар є фізособою, яка не є суб'єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку - орендодавець.

При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені ПКУ для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації.

Враховуючи те, що сума ПДФО, яка сплачується фізособою – орендодавцем щоквартально, не є узгодженою (оскільки податкове зобов’язання буде вважатись узгодженим тільки на підставі Декларації), то відповідальності за порушення строків сплати не передбачено.

Саме таке роз’яснення міститься у підкатегорії 103.28, «ЗІР» (запитання: «Чи передбачена відповідальність за несплату ФО – орендодавцем щоквартально ПДФО при отриманні доходу від надання в оренду нерухомого майна ФО – орендарю?»).

Відповідно до пп.18.1 ПКУ податковим агентом визнається особа, на яку ПКУ покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

У зв’язку із вищевказаним, агентство нерухомості не є податковим агентом фізособи-орендаря. ПДФО (18%) та 1,5% ВЗ при наданні квартири в оренду фізособою має сплачувати:

  • орендар, якщо він є юрособою або ФОПом;
  • орендодавець, якщо орендар є фізособою, яка орендує нерухомість не в рамках госпдіяльності ФОПа (або не зареєстрована ФОПом взагалі).

Що стосується відображення суми доходу в декларації про майновий стан й доходи, то в ній слід відображати загальну суму отриманого доходу від здачі в оренду нерухомості (тобто сума до утримання ПДФО та військового збору) та суми податків. Витрати орендодавця на послуги агентства нерухомості не зменшують оподатковуваний дохід фізособи. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202484
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424