Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Наслідки використання ФОП – «єдинником» власного майна в госпдіяльності

Чи повинен ФОП – платник ЄП ІІІ групи та неплатник ПДВ підтверджувати факт придбання рухомого майна (основних засобів)? Чи може ФОП використовувати будь-яке власне майно у підприємницькій діяльності?

Для ФОП, які перебувають на ІІІ групі, розрахунок ЄП здійснюється виходячи із сум отриманого доходу. Такий дохід визначається згідно із ст. 292 ПКУ. При цьому витрати такого ФОП не зменшують об’єкт оподаткування.

Тобто факт придбання рухомого чи нерухомого майна ФОПом не зменшує базу оподаткування та не впливає на розрахунок єдиного податку.

Більш того, у Книзі обліку доходів платник ЄП ІІІ групи зі ставкою 5% не відображає витрат (див. Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками ПДВ, затверджений наказом Мінфіну №579).

І згідно зі ст. 320 ЦКУ фізособа — підприємець має право використовувати своє майно у господарській діяльності (крім випадків, встановлених законом).

Але якщо майно, яке належить ФОП, використовується ним у у межах підприємницької діяльності, то повинні бути документи, які підтверджують його придбання.

Якщо у підприємця не буде цих документів, податківці можуть стверджувати, що ФОП отримав таке майно безоплатно. А безоплатно отримане майно є складовою оподаткованого ЄП доходу (п. 292.3 ПКУ).

Звичайно, підприємець може посперечатися, спираючись на те, що ані ПКУ, ані Порядок №579 не вимагають від нього ведення обліку витрат, а отже, і наявності документів, які підтверджують такі витрати. А ще спираючись на те, що безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку. Отже, якщо немає таких договорів та доказів їх укладання, то про оподаткований дохід говорити не можна.

Можливо, податківці з цим погодяться, якщо ж ні, тоді прийдеться відстоювати свої права у суді. Але і суду доведеться надати докази того, що це майно було саме придбаним, а не отриманим безоплатно.

Ще слід звернути увагу, що  у разі, якщо у ФОП є наймані працівники, які будуть використовувати власне майно підприємця в його господарській діяльності,  то варто скласти відповідний наказ/розпорядження, у якому зафіксувати цей факт (тобто вказати, яке саме майно та як саме воно буде використовуватися).

***

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
3 група ЄП , Єдиний податок , Нерухомість

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі