• Посилання скопійовано

Чи потрібно підприємцю - "єдиннику" зберігати товарні чеки для заповнення Книги обліку доходів?

Чи потрібно фізособі - підприємцю, платнику першої групи єдиного податку, зберігати товарні чеки для заповнення Книги обліку доходів? В які строки потрібно сплачувати єдиний податок та які звіти потрібно подавати?

Первинні документи

За загальним правилом, передбаченим п. 44.1 ПКУ, "платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством".

Порядок ведення обліку для фізосіб – "єдинників" передбачено пп. 296.1.1 – 296.1.3 ПКУ та Порядком ведення Книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ. Згідно із зазначеними документами, такі підприємці ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів (пп. 296.1.1 ПКУ, п. 1 Порядку). Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід — зокрема кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, фактично безоплатно отримані товари (роботи, послуги) (п. 5 Порядку). Саме ці дані, занесені до Книги, використовуються для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (п. 7 Порядку). I що характерно — жодного слова про необхідність заповнення Книги відповідно до первинних документів, а тим паче про зберігання таких документів на підтвердження записів у Книзі.

Однак думка податківців щодо цього зовсім інша. Так, у "ЗІР" (категорія 107.11) міститься роз’яснення, що ФОП,  платники ЄП, зобов’язані забезпечити зберігання первинних документів на підставі яких заповнювалися дані Книги обліку доходів або Книги обліку доходів та витрат, що використовувалися для складання податкової декларації платника єдиного податку – фізособи – підприємця, або інші первинні документи, які використовуються для складання податкової звітності по іншим податкам і зборам – у разі їх сплати. Такі первинні документи зберігаються не менш як 1095 днів з дня подання податкової декларації платника ЄП– фізособи – підприємця або іншої податкової звітності, для складення якої вони використовуються.

Окрім цього, податківці наголошують і про зберігання первинних документів на придбання товарів/послуги спрощенцями, зазначаючи, що при відсутності первинних документів на товари (роботи, послуги), придбані платником єдиного податку, у разі виявлення факту щодо неутримання ПДФО при виплаті доходу громадянам до платників податків застосовуються штрафні санкції, як до податкового агента. Отже, такі первинні документи будуть підтвердженням, що платник ЄП (як податковий агент) придбавав товари/послуги не у фізосіб і, відповідно, не повинен був нараховувати та сплачувати з їх доходу ПДФО та військовий збір.

 

Звітність

Згідно з п. 296. 2 ПКУ платники ЄП першої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника ЄП у строк, що встановлено для річного податкового періоду. Такий строк визначено пп. 49.18.3 ПКУ  і становить 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року.

Строки подання звітності з ЄСВ фізособи-підприємця "за себе" встановлено п.2 Розділу ІІІ Порядку №435. Такий звіт (додаток 5) подається підприємцями до 10 лютого року, наступного за звітним. 

 

Сплата єдиного податку

Єдиний податок, в даному випадку, сплачується авансовим внеском до 20 числа поточного місяця або авансовим внеском за весь податковий квартал або рік (п. 295.1 ПКУ). ЄСВ  платники ЄП першої групи сплачують відповідно до абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ, а саме до 20 числа місяця наступного за кварталом, за який сплачується такий внесок.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нестача пального: нюанси обліку та оподаткування
    У водія під час рейсу в Німеччині було викрадено дизпаливо (бак зламано). Частина пального була заправлена в Європі, частина – в Україні. Подія сталася 26.04.2025 р., пояснення водій надав 05.05.2025 р. Як і коли нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ? Як списати нестачу з позабалансового рахунку, якщо поліцію не викликали і винна особа не встановлена?
    Сьогодні 16:116
  • Визначення категорії підприємства за балансовою вартістю активів та курсом євро
    Як правильно визначити балансову вартість активів для віднесення підприємства до певної категорії (мікро-, мале, середнє, велике) згідно з українським законодавством? Які саме рядки Балансу слід враховувати? Який курс євро: на дату балансу чи середньорічний – необхідно використовувати для перерахунку показників, виражених в євро?
    Сьогодні 14:3032
  • Заміна запчастини на ОЗ: як відобразити в бухобліку?
    ТОВ ремонтує замортизоване обладнання (первісна вартість - 10000,00 грн), зокрема, проводить заміну насадки (вартість - 57000,00 грн), яка дозволить працювати активу знову. Як відобразити в обліку дану операцію та оформити документально?
    Сьогодні 09:11122
  • Частка продукції незначна в загальному обсягу виробництва: нюанси обліку ЗВВ
    ТОВ (загальна система, платник ПДВ) планує відкрити АЗС, де окрім продажу пального та продуктів харчування, буде здійснюватися виробництво хот-догів та чаю. Питома вага доходу від цього виробництва прогнозується незначною. Чи може керівник прийняти рішення не проводити розподіл загальновиробничих витрат (ЗВВ) для калькуляції собівартості хот-догів та чаю, а одразу відносити ці витрати на витрати на збут?
    Сьогодні 08:56432
  • Нюанси обліку доходів та витрат протягом договору з надання послуг терміном один рік
    Як підприємству правильно відобразити в обліку доходи та списати на витрати комплектуючі за річним договором на обслуговування обладнання (15.04.2025 – 15.04.2026 рр.), якщо умовами договору передбачена 100% передоплата (16.04.2025 р.) та одноразове підписання акта на всю суму (30.04.2025 р.), а комплектуючі для ремонту будуть використовуватися протягом усього терміну дії договору?
    19.05.202535