• Посилання скопійовано

Чи потрібно підприємцю - "єдиннику" зберігати товарні чеки для заповнення Книги обліку доходів?

Чи потрібно фізособі - підприємцю, платнику першої групи єдиного податку, зберігати товарні чеки для заповнення Книги обліку доходів? В які строки потрібно сплачувати єдиний податок та які звіти потрібно подавати?

Первинні документи

За загальним правилом, передбаченим п. 44.1 ПКУ, "платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством".

Порядок ведення обліку для фізосіб – "єдинників" передбачено пп. 296.1.1 – 296.1.3 ПКУ та Порядком ведення Книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ. Згідно із зазначеними документами, такі підприємці ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів (пп. 296.1.1 ПКУ, п. 1 Порядку). Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід — зокрема кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, фактично безоплатно отримані товари (роботи, послуги) (п. 5 Порядку). Саме ці дані, занесені до Книги, використовуються для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (п. 7 Порядку). I що характерно — жодного слова про необхідність заповнення Книги відповідно до первинних документів, а тим паче про зберігання таких документів на підтвердження записів у Книзі.

Однак думка податківців щодо цього зовсім інша. Так, у "ЗІР" (категорія 107.11) міститься роз’яснення, що ФОП,  платники ЄП, зобов’язані забезпечити зберігання первинних документів на підставі яких заповнювалися дані Книги обліку доходів або Книги обліку доходів та витрат, що використовувалися для складання податкової декларації платника єдиного податку – фізособи – підприємця, або інші первинні документи, які використовуються для складання податкової звітності по іншим податкам і зборам – у разі їх сплати. Такі первинні документи зберігаються не менш як 1095 днів з дня подання податкової декларації платника ЄП– фізособи – підприємця або іншої податкової звітності, для складення якої вони використовуються.

Окрім цього, податківці наголошують і про зберігання первинних документів на придбання товарів/послуги спрощенцями, зазначаючи, що при відсутності первинних документів на товари (роботи, послуги), придбані платником єдиного податку, у разі виявлення факту щодо неутримання ПДФО при виплаті доходу громадянам до платників податків застосовуються штрафні санкції, як до податкового агента. Отже, такі первинні документи будуть підтвердженням, що платник ЄП (як податковий агент) придбавав товари/послуги не у фізосіб і, відповідно, не повинен був нараховувати та сплачувати з їх доходу ПДФО та військовий збір.

 

Звітність

Згідно з п. 296. 2 ПКУ платники ЄП першої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника ЄП у строк, що встановлено для річного податкового періоду. Такий строк визначено пп. 49.18.3 ПКУ  і становить 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року.

Строки подання звітності з ЄСВ фізособи-підприємця "за себе" встановлено п.2 Розділу ІІІ Порядку №435. Такий звіт (додаток 5) подається підприємцями до 10 лютого року, наступного за звітним. 

 

Сплата єдиного податку

Єдиний податок, в даному випадку, сплачується авансовим внеском до 20 числа поточного місяця або авансовим внеском за весь податковий квартал або рік (п. 295.1 ПКУ). ЄСВ  платники ЄП першої групи сплачують відповідно до абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ, а саме до 20 числа місяця наступного за кварталом, за який сплачується такий внесок.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202516
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025232
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025710
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202543