• Посилання скопійовано

Імпортна операція не може бути знята з контролю у разі зникнення нерезидента

Здійснили предоплату контрагенту нерезиденту. Контрагент зник. Як закрити валютний контроль, щоб запобігти нарахуванню пені та штрафних санкцій?

Відповідно до ч. 2-4 ст. 4 Закону №185 у разі прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені НБУ відповідно до цих статей, зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не сплачується.

У разі прийняття судом рішення про відмову в позові повністю чи частково, або припинення (закриття) провадження у справі чи залишення позову без розгляду, строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені НБУ відповідно до цих статей, поновлюються і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи період, на який ці строки було зупинено.

У разі прийняття судом рішення про задоволення позову пеня за порушення строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених НБУ відповідно до цих статей, не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом.

Таким чином, лише прийняття позовної заяви до розгляду судом може зупинити нарахування пені за порушення строків розрахунків в ЗЕД, а задоволення позову в частині стягнення суми передоплати) — позбавляє обов'язку сплачувати будь-які штрафні санкції за порушення нерезидентом строків розрахунків за ЗЕД-контрактом.

Причому, далі розпочинається процедура виконання судового рішення — рішення передається до відповідних органів країни-нерезидента. Лише під час процедури виконання судового рішення (стягнення боргу з нерезидента за ЗЕД-контрактом) може бути виявлений чи встановлений факт відсутності нерезидента за місцем знаходження, факту його банкрутства чи інші факти, які унеможливлюють виконання цього судового рішення.

Але все вищенаведене стосується ситуації, коли на момент подачі позову резиденту-кредитору не відомо офіційних фактів “зникнення” нерезидента, зокрема, факт зняття з реєстрації як юрособи, що має бути підтверджено офіційними документами.

Якщо нерезидент існує, є відповідний запис про нього як про юрособу в офіційних реєстрах країни його резидентства, зареєстрований платником податків, такий нерезидент може бути відповідачем в суді.

За наявності факту “зникнення” нерезидента відповідна ЗЕД-операція не може бути знята з експортно-імпортного контролю банком, адже такої підстави у п. 1.11-1.13 Інструкції №136 не передбачено.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Експорт послуг нерезиденту: чи є ризик нарахування пені за несвоєчасну оплату?
    Підприємство надало інжинірингові послуги нерезиденту та підписало акт 31.12.2024 р. Оплата очікується після спливу 180-денного терміну. Чи є ризик нарахування пені за порушення строків розрахунків, враховуючи, що згідно з Постановою НБУ №67 певні послуги виведені з-під валютного нагляду за строками розрахунків, і банк не вимагає документів за цим договором?
    24.06.2025551
  • Порушення терміну розрахунків з нерезидентом
    Чи можливо здійснити зарахування зустрічних однорідних вимог по заборгованості нерезидента за цінними паперами/облігаціями з боргом ТОВ перед цим нерезидентом за процентною позикою, отриманою до 20.06.2023 р. та за якою існувала заборгованість за процентами на 24.02.2022 р., в силу чого погасити її не маємо змоги через норму пп. 28 п.14 Постанови НБУ №18?
    20.06.2025436
  • Особливості ЗЕД для ФОПа - "єдинника" ІІІ групи: уточнення місця діяльності
    ФОП на ЄП групи ІІІ має валютний рахунок, надає послуги, перебуваючи в Україні, але отримує виручку від іноземних замовників за послуги на свій валютний рахунок. У заявці на ЄП зазначено місце проведення госпдіяльності "Надання послуг на території України". Чи треба додати "і поза її межами"? Форму №20-ОПП ФОП не подавав
    04.06.202568
  • Експорт обладнання та придбання ТМЦ за кордоном
    Підприємство планує виконувати роботи за кордоном згідно ЗЕД-контракту, вивозячи для цього обладнання, придбане в Україні. Також передбачається закупівля невеликої кількості ТМЦ безпосередньо за кордоном для потреб виконання робіт. Як правильно організувати отримання оплати за експортоване обладнання? Як здійснювати розрахунки за придбані за кордоном ТМЦ та які особливості їх придбання?
    21.05.202547
  • Чи можна імпортувати товар резидентом Дія. Сіті без митного оформлення?
    Резидент Дія. Сіті, платник ПнВК, неплатник ПДВ, оплатив іноземному постачальнику основний засіб вартістю до 600 євро. Чи обов'язково розмитнювати цей товар? Чи можна поставити на баланс основний засіб, якщо директор отримає його за кордоном і ввезе в Україну без декларування? Чи обкладатиметься така операція ПнВК? Які валютні ризики є у цьому випадку?
    11.04.202538