• Посилання скопійовано

Банки мають право вимагати від резидентів переклад договорів з нерезидентами

Підприємством, для роботи з нерезидентом, відкрито валютний рахунок в євро. Договір складено на англійській та болгарській мовах, в специфікації вказано вартість продукції в болгарських левах. Чи потрібно перекладати договір на українську? В якій валюті заповнювати рахунок?

Запитання: Підприємством, для роботи з нерезидентом (Болгарія), відкрито валютний рахунок в євро. Договір готовували болгарські колеги і він складений на англійській та болгарській мовах, в специфікації вказано вартість продукції в болгарських левах в сумі 8000,00 по курсу на 15.04.2015 р. В договорі передбачено післясплата, але не вказано в  якій валюті. Постачання продукції має відбутися 10 червня 2015 р.Чи потрібно перекладати договір на українську мову? В якій валюті заповнювати рахунок на оплату і, по можливості, які бухгалтерські проводки по постачанню продукції, по отриманню оплати за поставлену продукцію?

Відповідь: Рахунок на оплату за укладеним із нерезидентом договором слід в тій валюті, в якій має проводитися платіж. При цьому, згідно із п. 1.7 Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затвердженого наказом Мінекономіки України від 06.09.2001 г. №201, у розділі „Умови платежів” договору із нерезидентом повинно бути зазначено валюту платежу, спосіб, порядок та строки фінансових розрахунків та гарантії  виконання  сторонами  взаємних платіжних зобов'язань. Тому, на нашу думку, слід укласти додаткову угоду до вашого договору, у якій чітко встановити валюту платежу (при цьому слід користуватися і нормами спільної постанови НБУ та КМУ від 21.06.1995 р. №444). 


Щодо перекладання договору на українську мову, то Положення №201 такої вимоги не містить. Водночас відповідно до частини 2 пп. 1.11 п.1 Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженою постановою Правління НБУ від 24.03.1999 №136 банки мають право вимагати від резидентів перекладу на українську мову договорів з нерезидентами, які складені іноземною мовою, та інших документів, що необхідні для здійснення контролю за своєчасністю розрахунків за експортними, імпортними операціями їх клієнтів.

Якщо договір передбачає післяплату за експортований товар,  то проведення в бухгалтерському обліку ви можете переглянути в матеріалах на нашому сайті, зокрема, тут (у вільному доступі) >>>. Податковий облік, звісно, з часу написання цього матеріалу змінився, але бухгалтерські проведення, які при цьому виникають, залишилися ті самі. 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Експорт послуг нерезиденту: чи є ризик нарахування пені за несвоєчасну оплату?
    Підприємство надало інжинірингові послуги нерезиденту та підписало акт 31.12.2024 р. Оплата очікується після спливу 180-денного терміну. Чи є ризик нарахування пені за порушення строків розрахунків, враховуючи, що згідно з Постановою НБУ №67 певні послуги виведені з-під валютного нагляду за строками розрахунків, і банк не вимагає документів за цим договором?
    24.06.2025551
  • Порушення терміну розрахунків з нерезидентом
    Чи можливо здійснити зарахування зустрічних однорідних вимог по заборгованості нерезидента за цінними паперами/облігаціями з боргом ТОВ перед цим нерезидентом за процентною позикою, отриманою до 20.06.2023 р. та за якою існувала заборгованість за процентами на 24.02.2022 р., в силу чого погасити її не маємо змоги через норму пп. 28 п.14 Постанови НБУ №18?
    20.06.2025438
  • Особливості ЗЕД для ФОПа - "єдинника" ІІІ групи: уточнення місця діяльності
    ФОП на ЄП групи ІІІ має валютний рахунок, надає послуги, перебуваючи в Україні, але отримує виручку від іноземних замовників за послуги на свій валютний рахунок. У заявці на ЄП зазначено місце проведення госпдіяльності "Надання послуг на території України". Чи треба додати "і поза її межами"? Форму №20-ОПП ФОП не подавав
    04.06.202569
  • Експорт обладнання та придбання ТМЦ за кордоном
    Підприємство планує виконувати роботи за кордоном згідно ЗЕД-контракту, вивозячи для цього обладнання, придбане в Україні. Також передбачається закупівля невеликої кількості ТМЦ безпосередньо за кордоном для потреб виконання робіт. Як правильно організувати отримання оплати за експортоване обладнання? Як здійснювати розрахунки за придбані за кордоном ТМЦ та які особливості їх придбання?
    21.05.202547
  • Чи можна імпортувати товар резидентом Дія. Сіті без митного оформлення?
    Резидент Дія. Сіті, платник ПнВК, неплатник ПДВ, оплатив іноземному постачальнику основний засіб вартістю до 600 євро. Чи обов'язково розмитнювати цей товар? Чи можна поставити на баланс основний засіб, якщо директор отримає його за кордоном і ввезе в Україну без декларування? Чи обкладатиметься така операція ПнВК? Які валютні ризики є у цьому випадку?
    11.04.202538