Запитання: Підприємство А, що знаходиться на території України має кредиторську заборгованість перед підприємством Б, що знаходиться на території ВЕЗ Крим.Чи правомірним буде переведення боргу на підприємство А таким чином, що підприємство боржник буде мати кредиторську заборгованість перед ним, а не перед підприємством з Криму? Якщо така операція є правомірною, то яким чином оформити її документально? Як це відобразити в бухгалтерському та податковому обліку ( ПДВ, податок на прибуток)?
Відповідь: Наразі немає законодавчих обмежень щодо заміни боржника, зокрема, із підприємством, яке зареєстрована на території ВЕЗ Крим.
Для такого переведення укладається договір між старим та новим кредитором, про переведення боргу. Внаслідок переведення боргу (заміни боржника) попередній боржник вибуває із зобов'язання і замінюється новим. Для переведення боргу потрібна згода нового боржника. Але переведення боргу не можна здійснити і без згоди кредитора. Цим переведення боргу відрізняється від цесії (уступки вимоги).
Таке положення зрозуміло, оскільки для боржника зазвичай не має значення особа кредитора, якому він має вручити виконання, але для кредитора не однаково, хто буде виступати перед ним як боржник, оскільки виконання безумовно залежить і від платоспроможності боржника та від інших ознак, які характеризують особу боржника. Саме виходячи з цього, на підставі ч. З ст. 201 ЦК України і порука, і застава, встановлені третьою особою на забезпечення виконання зобов'язання, з переведенням боргу припиняються, якщо поручитель або заставодавець не висловили своєї згоди відповідати також і за нового боржника. Новий боржник має право виставляти проти вимог кредитора всі ті заперечення, які основані на відносинах між кредитором і первісним боржником (ч. 2 ст. 201 ЦК).
В бухгалтерському обліку у нового боржника виникає зобов’язання перед кредитором (на підставі укладеного боргу), зокрема за кредитом субрахунку 685 (у кореспонденції із субрахунком 377). Якщо таке зобов’язання погашається перед кредитором, наприклад, грошима, то робиться проведення: Дт 685 Кт 311,301. Водночас в обліку у нового боржника виникає дебіторська заборгованість (за субрахунком 377), яку має погасити попередній боржник. Отримувати дохід від такого переведення боргу (проценти тощо) можуть тільки фінансові установи, оскільки така діяльність вимагає спеціального дозволу як фінансові послуги. Отже, якщо такого дозволу підприємство не має, то сума яку воно має сплатити кредитору, та отримати від старого боржника, має бути однаковою. І не впливатиме на податковий облік такого нового боржника.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись