• Посилання скопійовано

Експорт обладнання та придбання ТМЦ за кордоном

Підприємство планує виконувати роботи за кордоном згідно ЗЕД-контракту, вивозячи для цього обладнання, придбане в Україні. Також передбачається закупівля невеликої кількості ТМЦ безпосередньо за кордоном для потреб виконання робіт. Як правильно організувати отримання оплати за експортоване обладнання? Як здійснювати розрахунки за придбані за кордоном ТМЦ та які особливості їх придбання?

Отримання оплати за вивезене обладнання

ЗЕД-контракт

Це основний документ, що регулює ваші відносини з іноземним партнером. У контракті мають бути чітко визначені умови поставки обладнання, вартість, валюта та строки оплати, а також чи є це окремою поставкою обладнання, чи частиною комплексу робіт/послуг з монтажу. 

 

Митне оформлення

Обладнання, що вивозиться за межі митної території України для виконання робіт, підлягає митному оформленню в режимі експорту (зазвичай, код процедури ЕК10). Необхідно подати митну декларацію (МД). Дата оформлення МД, що засвідчує факт перетину митного кордону, є датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ. 

 

Оподаткування ПДВ

Операції з вивезення товарів (обладнання) за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою (пп. 195.1.1 ПКУ). Нульова ставка застосовується за умови, що вивезення товарів підтверджене належним чином оформленою митною декларацією. Податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов'язань, тобто на дату оформлення МД. 

 

Валютний контроль

Отримання оплати від нерезидента здійснюється у валюті, зазначеній у ЗЕД-контракті, на поточний валютний рахунок підприємства в уповноваженому банку. Банк здійснює валютний нагляд за своєчасністю розрахунків. На сьогодні граничний строк розрахунків за експортними операціями становить 180 календарних днів (див. пп. 14-2 Постанови №18). Операції на незначну суму (до 400 тис. грн) під валютний контроль за строками розрахунків зазвичай не потрапляють, якщо немає ознак дроблення операції. 

 

Бухгалтерський облік

Дохід від реалізації обладнання визнається відповідно до НП(С)БО 15 на дату передачі ризиків та вигод, пов'язаних з правом власності на товар, що зазвичай збігається з датою оформлення МД. Валютний дохід перераховується в гривню за курсом НБУ на дату операції (дату визнання доходу). Але якщо обладнання використовується для виконання робіт і потім передається у складі виконаних робіт, воно передається у складі виконаних робіт за актом приймання-передачі виконаних робіт. Дохід від виконання робіт визначається згідно з пп. 19 НП(С)БО 15.

 

Здійснення розрахунків та особливості придбання ТМЦ за кордоном

Способи придбання та розрахунків

За загальним правилом, розрахунки за зовнішньоекономічними операціями (до яких належить придбання ТМЦ у нерезидента) мають здійснюватися виключно через рахунки в банках (пп. 16 розд. I Положення №5, пп. 31 Положення №2). Придбання ТМЦ за кордоном працівником від імені підприємства за готівкову іноземну валюту, видану на відрядження, розглядається як порушення цього правила.

Використання корпоративної картки для придбання ТМЦ за кордоном є більш прийнятним варіантом. Згідно з пп. 32-1 Положення №2, суб'єкти господарювання – резиденти мають право здійснювати розрахунки за зовнішньоекономічним договором (контрактом) з експорту (імпорту) товарів за допомогою електронного платіжного засобу, якщо операція за одним таким договором в один операційний день не перевищує незначний розмір.

Незначний розмір валютної операції наразі становить суму, яка є меншою ніж 400 000 гривень в еквіваленті за офіційним курсом НБУ на дату здійснення операції (ст. 20 Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 р. №361-IX).

Отже, працівник може придбавати для підприємства товари за кордоном за допомогою корпоративної картки, якщо вартість придбаних ТМЦ за одним договором (фактично, за однією транзакцією або за сукупністю транзакцій в один день за одним контрагентом) не перевищуватиме еквівалент 400 000 грн.

Окрім того, може застосовуватися безготівковий переказ з рахунку підприємства. Цей спосіб менш поширений для дрібних закупівель через складність та комісії, але можливий за наявності відповідного інвойсу від іноземного постачальника.

 

Документальне оформлення

Авансовий звіт: Після повернення з відрядження або після здійснення закупівлі працівник зобов'язаний подати авансовий звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт. До звіту додаються оригінали документів, що підтверджують придбання ТМЦ (чеки, інвойси, квитанції тощо). Вимоги до первинних документів: Іноземні первинні документи повинні містити всі обов'язкові реквізити, що дозволяють ідентифікувати зміст операції, вартість, дату, сторони. Якщо документ складено іноземною мовою, може знадобитися його переклад на українську мову (за рішенням підприємства, якщо це необхідно для розуміння змісту).

 

Особливості придбання ТМЦ

ПДВ, сплачений за кордоном: Суми ПДВ (або аналогічного податку), сплачені при придбанні ТМЦ за кордоном, зазвичай не підлягають відшкодуванню в Україні та не включаються до податкового кредиту з ПДВ. Такі суми включаються до первісної вартості придбаних ТМЦ.

Перерахунок валюти: Витрати, понесені у валюті, перераховуються в гривню при розрахунках карткою – за курсом, визначеним банком на дату транзакції (відображається у виписці банку), та/або за курсом НБУ на дату списання коштів з рахунку або дату затвердження авансового звіту, залежно від облікової політики.

Зв'язок з господарською діяльністю: Важливо мати документальне підтвердження, що придбані ТМЦ використовуються саме для виконання робіт за ЗЕД-контрактом (наприклад, зазначення в актах виконаних робіт, специфікаціях тощо).

 

Облік придбаних ТМЦ

Оприбуткування ТМЦ здійснюється на підставі затвердженого авансового звіту та доданих до нього первинних документів. Списання ТМЦ на витрати відбувається в міру їх використання для виконання робіт за кордоном (наприклад, на підставі акту на списання).

Практичні рекомендації:

1. Ретельно пропишіть у ЗЕД-контракті всі умови, що стосуються поставки обладнання (якщо воно продається) або його використання в рамках надання послуг, а також порядок розрахунків;

2. Забезпечте належне митне оформлення обладнання, що вивозиться, для підтвердження права на нульову ставку ПДВ;

3. Розробіть або оновіть внутрішнє Положення про службові відрядження та Положення про використання корпоративних платіжних карток, враховуючи специфіку закордонних закупівель ТМЦ;

4. Інструктуйте працівників, які направляються у відрядження, щодо необхідності отримання належних підтвердних документів при закупівлі ТМЦ за кордоном;

5. Здійснюйте контроль за дотриманням граничних строків розрахунків за експортними операціями; 

6. Забезпечте належний бухгалтерський облік операцій в іноземній валюті та перерахунок курсових різниць відповідно до НП(С)БО 21.

Отже, підсумуємо: отримання оплати за експортоване обладнання відбувається шляхом банківського переказу на валютний рахунок підприємства згідно з умовами ЗЕД-контракту та після митного оформлення експорту із застосуванням нульової ставки ПДВ. Придбання ТМЦ за кордоном доцільно здійснювати через підзвітних осіб, використовуючи корпоративні платіжні картки, з обов'язковим подальшим звітуванням та наданням підтвердних документів. Ключовими аспектами є належне документальне оформлення всіх операцій, дотримання валютного законодавства та правильне відображення в бухгалтерському та податковому обліку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»