• Посилання скопійовано

Пролонгація кредиту від нерезидента: нарахування відсотків та подання інформації до банку

Підприємство пролонгувало отриманий валютний кредит від нерезидента, ця пролонгація не була зареєстрована в НБУ. За період пролонгації нараховувалися відсотки. Чи мало право підприємство нараховувати відсотки та відображати їх у складі витрат, якщо пролонгація не зареєстрована в НБУ?

Станом на цю мить реєстрацію в НБУ валютних кредитів (позик, ПФД) від нерезидентів скасовано. Порядок реєстрації договорів був прописаний у главі 2 розділу І Положення №270, яке скасовано з 07.02.2019 р.

З 7 лютого 2019 р. інформація про кредитні договори з нерезидентами надається банками до Нацбанку на підставі звернення резидента до моменту фактичного проведення валютних операцій за такими договорами (постанова Нацбанку № 6) – нашу новину про це читайте тут.

Зокрема, банк надає до Інформаційної системи повідомлення про договір [з інформацією щодо договору (з урахуванням у разі їх наявності інших додаткових угод/договорів, документів, що стосуються реалізації договору та здійснення операцій за договором) та уключаючи за необхідності інформацію стосовно зміни банку, у якому відкрито рахунок для грошових розрахунків (платежів) за договором]:

  1. за зверненням резидента-позичальника (нового боржника) з урахуванням пункту 7 розділу I Положення №6;
  2. за власною ініціативою не пізніше дня проведення валютної операції за договором через цей банк вперше [якщо до фактичного проведення валютних операцій за договором через банк резидент-позичальник (новий боржник) не звертався до нього].

Тож на нашу думку, клієнту потрібно звернутися до обслуговуючого банку щодо реєстрації змін до договору – а саме пролонгації строку кредиту. Відповідно до п. 6 Положення № 6 резидент має право звернутися до обраного ним банку до фактичного проведення валютних операцій за договором через цей банк, зокрема, для внесення змін до відомостей щодо договору, які містяться в Інформаційній системі.

Бухгалтерський облік та сплата відсотків за кредитом не залежать від факту надання інформації про зміну умов кредитного договору, адже від факту ненадання інформації зобов’язання позичальника перед кредитором не зникають, їх все одно потрібно виконувати. Тому відсотки за кредитом відображаються в обліку за загальними правилами і повинні бути сплачені у встановлений договором термін.

Те, що банк не здійснить переказ валютних коштів без надання інформації про пролонгацію кредиту, не звільняє позичальника від обов’язку сплати відсотків. Позичальник повинен подбати про те, щоб інформація про додаткову угоду до договору була надана і платіж за відсотками проведений.

Подальший облік відсотків буде залежати від рішення, прийнятого підприємством:

  • відсотки будуть погашатися згодом, коли додаток до договору буде внесено до Інформаційної системи НБУ;
  • відсотки будуть списані.

Нагадаємо, що при погашенні відсотків потрібно буде утримати податок з доходів нерезидентів відповідно до пп. «а» п. 141.4 ПКУ.

Про податкові різниці при списанні відсотків ми писали у консультації.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Оплата з корпоративної картки за ЗЕД-контрактом
    ТОВ уклало ЗЕД-контракт на поставку обладнання. Оплату частково здійснено з поточного рахунку. На корпоративній картці підприємства є валюта. Чи можлива оплата в готівковій формі? Чи можна провести оплату з корпоративної картки?
    02.05.202420
  • Валютний нагляд при реекспорті товарів, поміщених у митний режим «митний склад»
    Підприємство закуповує продукцію у митному режимі «митний склад» у нерезидента, потім – реекспорт нерезиденту. Як завершується валютний нагляд поставки товару нерезиденту? Якщо це прирівнюється до імпорту без увезення в Україну, банк завершує нагляд після зарахування коштів від нерезидента на рахунок нерезидента в разі продажу нерезиденту продукції за межами України. Імпорт закривається у сумі собівартості товару, від якого надійшла виручка, чи у всій сумі виручки за реекспорт, незважаючи на його собівартість? Тобто у разі реекспорту нижче собівартості при надходженні виручки у повному обсязі, банк знімає повністю валютний нагляд по імпорту, чи буде виникати недоотримання коштів?
    30.04.202418
  • Товар імпортовано частинами, а продається як один виріб: що з УКТ ЗЕД?
    Підприємство поставляє складне хімічне обладнання - змішувач, який складається із багатьох частин. Головна частина - корпус, імпортується і складає 78% вартості змішувача.Чи можна для змішувача застосувати код УКТ ЗЕД, що відповідає УКТ ЗЕД корпусу та в податковій на змішувач поставити позначну імпортований товар?
    21.03.202467
  • Дата подання експортної митної декларації та дата її оформлення різні: коли визнати ПЗ та дохід?
    Підприємство-експортер подало митну декларацію до оформлення 31.01.2024 р. Завершення митного оформлення 01.02.2024. Курс в МД зафіксований станом на 31.01.2024. Коли підприємство має скласти ПН та за яким курсом? Як відобразити експорт товарів в бухгалтерському обліку?
    20.02.202475
  • Особливості та наслідки переведення боргу у ЗЕД
    У компанії були борги перед нерезидентом за постачання палива у 2021-2022 роках. У 2023 році інший нерезидент сплатив ці борги і тепер борги компанії перейшли до цього нерезидента. Передбачається оформлення 3-стороннього договору переведення боргу. Чи є якісь особливі вимоги до оформлення цієї угоди та податкові ризики від такої операції? Чи має значення дата цього договору?
    08.01.2024283