Запитання: Підприємство експортує продукцію покупцю-нерезиденту. Взаєморозрахунки відображаються в бухобліку в межах одного договору у розрізі специфікацій. На 01.05.2018 р. по покупцю на рахунку 362 є дебіторська заборгованість за однією специфікацією, а на рахунку 6812 є кредиторська заборгованість, але за іншою специфікацією. Від покупця отримано лист про згортання заборгованості. Чи розраховуються курсові різниці в межах одного договору при зарахуванні авансу за однією специфікацією на погашення заборгованості за іншою?
Відповідь:
Факт зарахування авансу за однією специфікацією в рахунок погашення заборгованості за іншою є по суті оплатою товару.
Відповідно до п. 5 П(С)БО 21 операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат).
Кредиторська заборгованість, що обліковується на рахунку 6812, є авансом та немонетарною статею, адже її погашення планувалося здійснити шляхом постачання товару. Відповідно до п. 6 П(С)БО 21 сума авансу (попередньої оплати) в іноземній валюті, одержана від інших осіб у рахунок платежів для поставлення товарів, при включенні до складу доходу звітного періоду перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати одержання авансу.
У разі одержання від покупця авансових платежів в іноземній валюті частинами та відвантаження частинами покупцеві немонетарних активів (робіт, послуг) дохід від реалізації активів (робіт, послуг) визнається за сумою авансових платежів із застосуванням валютних курсів, виходячи з послідовності одержання авансових платежів.
Дебіторська заборгованість на рахунку 362 оцінюється за курсом на початок дня дати здійснення операції – відвантаження товарів – п. 5 П(С)БО 21. Це монетарна стаття, оскільки її погашення планується здійснити грошовими коштами.
Відповідно до п. 8 П(С)БО 21 визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики).
Для визначення курсових різниць на дату балансу застосовується валютний курс на кінець дня дати балансу. При визначенні курсових різниць на дату здійснення господарської операції застосовується валютний курс на початок дня дати здійснення операції. Підприємство може здійснити перерахунок залишків на кінець дня за монетарними статтями в іноземній валюті, за якими протягом дня здійснювались господарські операції із застосуванням валютного курсу, встановленого на кінець цього дня.
Курсові різниці від перерахунку грошових коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність відображаються у складі інших операційних доходів (витрат). Це рахунки 714 «Дохід від операційної курсової різниці» та 945 «Втрати від операційної курсової різниці».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити