• Посилання скопійовано

Переведення боргу та відсотків з первісного боржника на нового боржника

Борг первісного боржника перед кредитором переходить новому боржнику за договором, у тому числі компенсація витрат за прийняття боргу. Новий боржник не сплачує борг і кредитор укладає з ним кредитний договір з відсотками, які новий боржник включає до компенсації витрат первинного боржника. Які наслідки цієї операції для первісного боржника?

Запитання:

Згідно з договором про переведення боргу, заборгованість первісного боржника складається з суми тіло (7000$) + % (1000$) + комісія (1000 грн) перед кредитором, яка переходить новому боржнику. Первісний боржник сплачує новому боржнику компенсацію витрат (7000$+1000$+1000 грн) за прийняття боргу, у строки передбачені окремою угодою. Новий боржник не сплачує борг і кредитор укладає кредитний договір з новим боржником на тіло 8000$ з нарахуванням щомісячних відсотків. Відсотки новий боржник включає  до компенсації витрат первинного боржника, як витрати пов'язані з погашенням зобов'язання первинного боржника.  Які наслідки цієї операції для первісного боржника?

 

Відповідь:

Відповідно до ст. 520 ЦКУ боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

Форма правочину щодо заміни боржника встановлюється відповідно до ст. 521 та ст. 513 ЦКУ. А саме, правочин щодо заміни боржника у зобов'язанні вчиняється у такій ж формі, що й правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові. У даному випадку, це форма первісного договору. За умовами запитання укладено договір про переведення боргу, що відповідає вимогам ст. 521 та ст. 513 ЦКУ.

Згідно зі ст. 509 ЦКУ зобов'язанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана, зокрема, вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦКУ.  Зобов'язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

У даному випадку підставами виникнення цивільних прав та обов'язків обох боржників та кредитора  є договір (ч. 2 ст. 11 ЦКУ). Відповідно, новий боржник має право вимагати від первісного боржника компенсації відсотків згідно з кредитним договором. Первісний боржник має право визнати своє зобов'язання щодо компенсації відсотків, про що сторони укладають договір, який може оформлюватися окремим документом або у вигляді додаткової угоди до договору про переведення боргу.

Далі, якщо обидва боржники дійдуть згоди щодо компенсації відсотків за кредитним договором, ця операція обліковується та оподатковується аналогічно, як і операція з переведення іншої частини боргу. 

У нового боржника виникають фінансові витрати на сплату відсотків: 

  • Дт 952 "Інші фінансові витрати"  Кт 684 "Розрахунки за нарахованими відсотками", аналітика за кредитором.

Якщо первісний боржник компенсує ці витрати новому боржнику, у нього виникають аналогічні витрати, які відображаються у обліку аналогічним записом:

  • Дт 952 "Інші фінансові витрати"  Кт 684 "Розрахунки за нарахованими відсотками", аналітика за новим боржником.

Коригування фінрезультату з метою оподаткування податком на прибуток для даної ситуації не передбачається.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.2025109
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202572
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202563
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025157
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025484