• Посилання скопійовано

Переведення боргу та відсотків з первісного боржника на нового боржника

Борг первісного боржника перед кредитором переходить новому боржнику за договором, у тому числі компенсація витрат за прийняття боргу. Новий боржник не сплачує борг і кредитор укладає з ним кредитний договір з відсотками, які новий боржник включає до компенсації витрат первинного боржника. Які наслідки цієї операції для первісного боржника?

Запитання:

Згідно з договором про переведення боргу, заборгованість первісного боржника складається з суми тіло (7000$) + % (1000$) + комісія (1000 грн) перед кредитором, яка переходить новому боржнику. Первісний боржник сплачує новому боржнику компенсацію витрат (7000$+1000$+1000 грн) за прийняття боргу, у строки передбачені окремою угодою. Новий боржник не сплачує борг і кредитор укладає кредитний договір з новим боржником на тіло 8000$ з нарахуванням щомісячних відсотків. Відсотки новий боржник включає  до компенсації витрат первинного боржника, як витрати пов'язані з погашенням зобов'язання первинного боржника.  Які наслідки цієї операції для первісного боржника?

 

Відповідь:

Відповідно до ст. 520 ЦКУ боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

Форма правочину щодо заміни боржника встановлюється відповідно до ст. 521 та ст. 513 ЦКУ. А саме, правочин щодо заміни боржника у зобов'язанні вчиняється у такій ж формі, що й правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові. У даному випадку, це форма первісного договору. За умовами запитання укладено договір про переведення боргу, що відповідає вимогам ст. 521 та ст. 513 ЦКУ.

Згідно зі ст. 509 ЦКУ зобов'язанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана, зокрема, вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦКУ.  Зобов'язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

У даному випадку підставами виникнення цивільних прав та обов'язків обох боржників та кредитора  є договір (ч. 2 ст. 11 ЦКУ). Відповідно, новий боржник має право вимагати від первісного боржника компенсації відсотків згідно з кредитним договором. Первісний боржник має право визнати своє зобов'язання щодо компенсації відсотків, про що сторони укладають договір, який може оформлюватися окремим документом або у вигляді додаткової угоди до договору про переведення боргу.

Далі, якщо обидва боржники дійдуть згоди щодо компенсації відсотків за кредитним договором, ця операція обліковується та оподатковується аналогічно, як і операція з переведення іншої частини боргу. 

У нового боржника виникають фінансові витрати на сплату відсотків: 

  • Дт 952 "Інші фінансові витрати"  Кт 684 "Розрахунки за нарахованими відсотками", аналітика за кредитором.

Якщо первісний боржник компенсує ці витрати новому боржнику, у нього виникають аналогічні витрати, які відображаються у обліку аналогічним записом:

  • Дт 952 "Інші фінансові витрати"  Кт 684 "Розрахунки за нарахованими відсотками", аналітика за новим боржником.

Коригування фінрезультату з метою оподаткування податком на прибуток для даної ситуації не передбачається.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.20244
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202423
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128