Згідно з пп. 14.1.121 ПКУ неприбуткові підприємства, установи та організації - це організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. 133.4 ПКУ. Саме цим пунктом встановлено умови та порядок, за яких неприбуткові підприємства не є платниками податку. Для цього потрібно одночасно дотримуватись вимог, передбачених у пп. 133.4.1 ПКУ.
Зокрема, установчі документи повинні передбачати такі умови:
- заборону розподілу отриманих прибутків та доходів організації серед власників, членів, працівників та інших учасників. Виключенням є лише заробітна плата працівників та нарахування за них ЄСВ;
- порядок передачі майна неприбуткової організації у разі припинення (ліквідація, злиття, поділ, приєднання або перетворення) одній або кільком іншим неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету (не поширюється на ОСББ).
Проте заборона розподілу отриманих доходів (прибутків) згідно з пп. 133.4.2 ПКУ не розповсюджується на фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Отримані доходи для того, щоб не оподатковуватися податком на прибуток, мають використовуватись виключно на реалізацію статутної діяльності. Факт використання доходів для цілей інших, ніж передбачені пп. 133.4.2 ПКУ, є підставою для виключення з Реєстру неприбуткових організацій і оподаткування таких доходів здійснюється на загальних підставах.
Оскільки неприбуткові організації відносяться до підприємств, установ та організацій, відповідно бухоблік вони ведуть на підставі П(С)БО. Зокрема згідно з П(С)БО 15, П(С)БО 16 та користуються Інструкцією №291 «Про застосування Плану рахунків».
На рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" ведеться облік нерозподілених прибутків чи непокритих збитків поточного та минулих років, а також використаного в поточному році прибутку. При цьому за кредитом рахунку відображається збільшення прибутку від усіх видів діяльності, за дебетом - збитки та використання прибутку.
Отже, обмежень щодо відображення в бухобліку прибутку для неприбуткової організації немає. Вимога, для збереження статусу неприбутковості, полягає в тому, що такий прибуток в подальшому повинен бути використаний виключно для цілей такої неприбуткової організації і не підлягає його розподілу між засновниками (учасниками), членами або працівниками (окрім заробітної плати) такої неприбуткової організації.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити