• Посилання скопійовано

Погашення підприємцем кредиторської заборгованості перед фірмою за рахунок власних коштів

Підприємець купляє у підприємства товар (цибулю сіянку) на суму 3 000 000 грн, яка в подальшому втрачає свій товарний вигляд і списується підприємцем. Підприємець хоче погасити кредиторську заборгованість перед фірмою за рахунок власних коштів. Як буде розцінювати ДФС поступове внесення коштів в сумі 3 000 000 грн для оплати товару?

Запитання:

Фізособа-підприємець (не платник ПДВ, платник єдиного податку другої групи) купляє у підприємства, в якому є засновником, товар (цибулю сіянка) на суму 3 000 000 грн, яка в подальшому втрачає свій товарний вигляд і списується підприємцем (ці витрати підприємець не відображає). Підприємець хоче погасити  кредиторську заборгованість перед фірмою за рахунок власних коштів. Як буде розцінювати ДФС поступове внесення коштів в сумі 3 000 000 грн для оплати товару? Чи включить ДФС ці кошти  в дохід і нарахує 18% податку за понадлімітну виручку?

Відповідь: 

По-перше, таке погашення заборгованості ФОП може робити за рахунок власних коштів, якщо він не отримує виручку від своєї підприємницької діяльності.

По-друге, внесення власних коштів для цілей погашення заборгованості слід підтвердити документально. Якщо це готівкові кошти, то їх треба відобразити у книзі обліку доходів як готівкові надходження. Якщо кошти вносяться на рахунок у банку, вони теж відображаються у книзі на підставі квитанції банку та інформації з виписки з банківського рахунку. 

Про заповнення книги обліку доходів читайте тут>>>

А от щодо оподаткування внесених сум податківці завжди мали фіскальну думку – див. тут, а також тут.  Більш докладно про це та про позитивну судову практику на користь платників єдиного податку читайте тут>>>

Отже, в даному випадку є великий ризик того, що кошти в сумі 3000000 грн, які будуть внесені підприємцем на свій рахунок у банку або використані готівкою, будуть оподатковані єдиним податком. Оскільки підприємець перебуває у 2 групі платників єдиного податку, погашення такої суми (хоч і поступове, а не одразу), може  призвести до перевищення обсягу доходу, дозволеного платникам єдиного податку 2 групи – це 1500000 грн (п. 291.4 ПКУ). Це потрібно враховувати при плануванні погашення заборгованості. Наприклад, можна здійснити погашення заборгованості з таким розрахунком, щоб кожного календарного року обсяг доходу не перевищував 1,5 млн грн. Приміром, до кінця 2017 р. можна здійснити погашення заборгованості у сумі до 1,5 млн грн, а решту 1,5 млн грн погасити вже у 2018 році. Таким чином, якщо не буде отримано інших доходів, підприємцю вдасться залишитися у 2 групі платників єдиного податку, при цьому сума сплаченого єдиного податку не зміниться, адже ставка податку у 2 групі є фіксованою та від фактичної суми доходу не залежить.

Дохід, отриманий підприємцем понад ліміт у 1,5 млн грн, оподатковується за ставкою єдиного податку 15% на підставі пп. 1 п. 293.4 ПКУ як до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у пп. 1, 2 і 3 п. 291.4 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202533
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202558
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025154
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025473
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202593