• Посилання скопійовано

Заповнення Книг обліку підприємцем-"єдинником"

Яким чином підприємцю-«єдиннику» заповнювати Книгу обліку доходів та Книгу обліку доходів та витрат?

Відповідно до п. 296.1 ПКУ, платники ЄП першої — третьої груп ведуть облік у вигляді заповнення Книг обліку доходів та Книг обліку доходів та витрат.

Згідно з пп. 296.1.1 ПКУ, платники ЄП першої і другої груп та платники ЄП третьої групи (фізичні особи — підприємці), які не є платниками ПДВ, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Підпунктом 296.1.2 ПКУ передбачено, що платники ЄП третьої групи, які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів та витрат.

Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, та Порядок ведення книги обліку доходів і витрат платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, затверджені наказом Мінфіну 19.06.2015 р.  №579 (далі — Порядки №579).

Відповідно до вимог Порядків №579, фізособи — підприємці платники ЄП першої — третьої груп відображають фактично отриману суму доходу та фактично понесених витрат від провадження діяльності (для ІІІ групи платників ПДВ). Відповідно до пп. 2 п. 6 Порядку №579, платник ЄП (2-га група) щодня заносить до Книги у графи 2 — 6 відомості про дохід від провадження господарської діяльності, що оподатковується за ставками, встановленими відповідно до п. 293.2 ПКУ, зі сумарним підсумком за місяць, квартал, рік (крім доходу, що оподатковується за ставкою 15%).

Тобто відображається отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (окремо в готівковій та безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, що підлягає оподаткуванню у межах госпдіяльності підприємця.

Згідно з п. 5 Порядку №579, записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, тобто зазначається підсумкова сума коштів, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримані готівкою (графа 4 Книги), та окремо сума безоплатно отриманих товарів (послуг) (графа 5 Книги). Крім того, окремо зазначається дохід, що оподатковується за ставкою 15%: дохід, отриманий від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників ЄП 2-ї групи, та/або дохід від здійснення діяльності, що заборонена платникам ЄП (графа 8 Книги). Витрати в Книзі не обліковуються.

Якщо фізособа-«єдинник» протягом робочого дня не отримувала дохід, то заповнювати книгу обліку доходів або книгу обліку доходів і витрат не потрібно.

Фізособи-«єдинники» ІІІ групи (платники ПДВ) ведуть книгу обліку доходів і витрат, у якій щоденно, за підсумками робочого дня, відображають отримані доходи і понесені витрати (п. 1 Порядку).

У розділі Книги щодо доходів потрібно зазначати відповідні види доходів від здійснення підприємницької діяльності.

А саме:

  • у графі 2 зазначається отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги;
  • у графі 3 вказується сума повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги та/або передплати;
  • у графі 4 зазначається скоригована сума доходу за продані товари, виконані роботи, надані послуги на суму повернутих коштів та розраховується як різниця граф 2 і 3;
  • у графі 5 вказується вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), наданих платнику податку згідно з договорами дарування та іншими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику податку на відповідальне зберігання і використані таким платником;
  • у графі 6 відображається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності;
  • у графі 7 відображається загальна сума доходу як сума граф 4, 5 і 6;
  • у графах 8 і 9 відображаються вид та сума доходу, що оподатковується за ставкою 15%;

Звертаємо увагу, що за п. 7 Порядків Книги мають зберігатися у платника податку протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис.

Витрати в Книзі вказуються відповідно до п. 6 Порядку №579. Так, графи 2, 3 та 6 розділу II «Витрати» Книги заповнюються в такому порядку:

  • у графах 2 і 3 відображаються витрати, пов'язані з придбанням товарів (робіт, послуг) без ПДВ, у тому числі суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків; суми ввізного мита; суми непрямих податків у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), які не відшкодовуються платникам податку; транспортно-заготівельні витрати; інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням товарів (робіт, послуг) і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях;
  • у графі 6 зазначається сума інших витрат, які понесені у зв'язку з провадженням господарської діяльності платника податку, зокрема витрат на зв'язок, сплату орендних та комунальних платежів тощо.

Книга обліку доходів (книга обліку доходів і витрат) має зберігатися безпосередньо у фізособи — підприємця платника ЄП незалежно від кількості місць провадження підприємницької діяльності.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»