• Посилання скопійовано

Погашення підприємцем кредиторської заборгованості перед фірмою за рахунок власних коштів

Підприємець купляє у підприємства товар (цибулю сіянку) на суму 3 000 000 грн, яка в подальшому втрачає свій товарний вигляд і списується підприємцем. Підприємець хоче погасити кредиторську заборгованість перед фірмою за рахунок власних коштів. Як буде розцінювати ДФС поступове внесення коштів в сумі 3 000 000 грн для оплати товару?

Запитання:

Фізособа-підприємець (не платник ПДВ, платник єдиного податку другої групи) купляє у підприємства, в якому є засновником, товар (цибулю сіянка) на суму 3 000 000 грн, яка в подальшому втрачає свій товарний вигляд і списується підприємцем (ці витрати підприємець не відображає). Підприємець хоче погасити  кредиторську заборгованість перед фірмою за рахунок власних коштів. Як буде розцінювати ДФС поступове внесення коштів в сумі 3 000 000 грн для оплати товару? Чи включить ДФС ці кошти  в дохід і нарахує 18% податку за понадлімітну виручку?

Відповідь: 

По-перше, таке погашення заборгованості ФОП може робити за рахунок власних коштів, якщо він не отримує виручку від своєї підприємницької діяльності.

По-друге, внесення власних коштів для цілей погашення заборгованості слід підтвердити документально. Якщо це готівкові кошти, то їх треба відобразити у книзі обліку доходів як готівкові надходження. Якщо кошти вносяться на рахунок у банку, вони теж відображаються у книзі на підставі квитанції банку та інформації з виписки з банківського рахунку. 

Про заповнення книги обліку доходів читайте тут>>>

А от щодо оподаткування внесених сум податківці завжди мали фіскальну думку – див. тут, а також тут.  Більш докладно про це та про позитивну судову практику на користь платників єдиного податку читайте тут>>>

Отже, в даному випадку є великий ризик того, що кошти в сумі 3000000 грн, які будуть внесені підприємцем на свій рахунок у банку або використані готівкою, будуть оподатковані єдиним податком. Оскільки підприємець перебуває у 2 групі платників єдиного податку, погашення такої суми (хоч і поступове, а не одразу), може  призвести до перевищення обсягу доходу, дозволеного платникам єдиного податку 2 групи – це 1500000 грн (п. 291.4 ПКУ). Це потрібно враховувати при плануванні погашення заборгованості. Наприклад, можна здійснити погашення заборгованості з таким розрахунком, щоб кожного календарного року обсяг доходу не перевищував 1,5 млн грн. Приміром, до кінця 2017 р. можна здійснити погашення заборгованості у сумі до 1,5 млн грн, а решту 1,5 млн грн погасити вже у 2018 році. Таким чином, якщо не буде отримано інших доходів, підприємцю вдасться залишитися у 2 групі платників єдиного податку, при цьому сума сплаченого єдиного податку не зміниться, адже ставка податку у 2 групі є фіксованою та від фактичної суми доходу не залежить.

Дохід, отриманий підприємцем понад ліміт у 1,5 млн грн, оподатковується за ставкою єдиного податку 15% на підставі пп. 1 п. 293.4 ПКУ як до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у пп. 1, 2 і 3 п. 291.4 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»