• Посилання скопійовано

Безнадійну заборгованість слід списати в бухобліку на дату закінчення строку позовної давності

У грудні 2013 року підприємство надало послуги оренди іншому підприємству. На сьогодні ці послуги не оплачені. Як списати цю безнадійну заборгованість? Чи потрібно було списати її ще у грудні 2016 року? Куди її включити: в декларації за 2017 рік (відкоригувати 2016 рік) чи до фінансового результату за 2017 рік?

Визначення безнадійної заборгованості міститься в пп. 14.1.11 ПКУ. Зокрема, це заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності. Тому, в даному випадку, слід правильно визначити строк позовної давності.

Визначення строку позовної давності регламентовано главою 19 розділу V ЦКУ. Відповідно до ст. 257 ЦКУ загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Також відповідно до ст. 259 ЦКУ  позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін, а договір про збільшення позовної давності укладається у письмовій формі. В даному випадку це означає, що сторони можуть збільшити позовну давність за цією операцією.

У ст. 264 ЦКУ визначено,  що перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Після переривання перебіг позовної давності починається заново, а час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується. Наприклад, якщо підприємство направило листа боржникові з вимогою щодо оплати боргу, а боржник надав письмову відповідь, з якої випливає, що боржник визнає наявність боргу та його суму, а також якщо боржник здійснить хоча б часткове погашення боргу. 

Отже, строк позовної давності у три роки не обов’язково може настати рівно через три роки з дати останнього акту надання послуг з оренди.

Крім цього, початок перебігу строку позовної давності теж може відлічуватися не від дати надання послуг. Так, відповідно до ч. 5 ст. 261 ЦКУ за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання, а за зобов'язаннями, строк виконання яких не визначений або визначений моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання. Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги, перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку. Наприклад, якщо у договорі прописано, що орендний платіж здійснюється протягом 20 днів з дати підписання акта за відповідний місяць, то позовна давність щодо орендної плати за грудень 2013 р. почне відлічуватись з 21 січня 2014 р., адже строк сплати орендної плати за грудень – 20 січня 2014 р.  Отже, строк позовної  давності може закінчитись і пізніше, ніж через три роки з дати підписання останнього акта надання послуг з оренди

Тож, в даному випадку, слід з’ясувати за умовами договору оренди, коли саме починається перебіг строку позовної давності, та коли він закінчується. І саме на дату закінчення строку позовної давності слід списати в бухобліку цю заборгованість. На цю тему див. також тут>>>

Якщо за умовами цього конкретного договору оренди така дата дійсно припадає на грудень 2016 року, то слід внести виправлення в бухобліку за 2016 рік та  внести відповідні зміни до декларації з податку на прибуток за 2016 рік. Більш докладно про списання дебіторської заборгованості ми писали тут>>>

У листі ДФС у Чернігівській області від 11.02.2016 р. №482/10/25-01-15-02-09 податківці роз’яснили, що у разі наявності рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування, «бухгалтерська» безнадійна дебіторська заборгованість може бути врахована у складі витрат.

Якщо така дата закінчення строку позовної припадає вже на 2017 рік, то слід внести аналогічні записи в бухобліку 2017 року, та включити витрати від списання заборгованості до фінрезультата для цілей оподаткування за 2017 рік.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025149
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202592
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520