• Посилання скопійовано

Продаж частки товариства з обмеженою відповідальністю: документи для засновника

Товариство з обмеженою відповідальністю, засновником якого є директор, вирішило продати частку товариства третім особам (директора буде звільнено і майно та документація будуть передані покупцям). Які документи повинні залишитись у засновника? Як оформити передачу товарно-матеріальних цінностей та документів?

Відзначимо, що насьогодні, на практиці, ТОВ продають переважно шляхом укладення договорів купівлі-продажу корпоративних права — тобто, йдеться про продаж частки у статутному капіталі засновником чи засновників (за ціною, що дорівнює розміру частки у статутному капіталі, або вище за неї).

При цьому, передача справ відбувається не між засновниками, а між керівниками. Справа в тому, що засновники згідно з статутом  ТОВ (переважна більшість статутів має відповідні положення) не приймають участі у госпдіяльності ТОВ та не несуть відповідальність за її зобов’язаннями (окрім як в межах своїх внесків о статутного капіталу) (ч.2 ст. 140 ЦКУ).

Як правило, при заміні засновника(ів), тобто при переході підприємства у власність до нових засновників, останні призначаються на посадку керівника свою особу.  

Нагадаємо, що після укладення договорі купівлі-продажу корпоративних прав зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізосіб-підприємців та громадських формувань, щодо відомостей про нових власників ТОВ вносять такі нові власники. Вони вже приймають рішення щодо звільнення попереднього керівника та призначення нового.

При цьому, за відсутності врегулювання цього питання на законодавчому рівні, бажано у протоколі засновників вказати на порядок передачі справ від попереднього керівника новопризначеному. Саме засновники вирішують як це краще зробити — провести аудит діяльності підприємства чи самостійно провести повну інвентаризацію документів тощо та скласти акт приймання-передачі, де вказати на ті документи, ПЗ, ключі тощо, які передаються (тобто є в наявності) та документи, які мають бути, але відсутні (податкова звітність, договори, акти, інші первинні документи, акти перевірок, тощо). 

Нагадаємо, що керівник відповідає за госпдіяльність та організацію бухобліку на підприємстві лише за час перебування на посаді.

Попередній засновник має право вимагати не лише бути присутнім при цьому, але й отримати відповідну копію (чи свій примірник) такого акту. Як правило, такі акти складаються у кількох примірниках - в акті безпосередньо вказують кількість примірників та кому вони призначені.

Нагадаємо, що відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону про бухоблік відповідальність за організацію бухобліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповідно до ст. 10 Закону про бухоблік для забезпечення достовірності даних бухобліку та фінзвітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка. Об'єкти і періодичність проведення інвентаризації визначаються власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов'язковим згідно з законодавством. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.202593
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202567
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202562
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025157
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025480