• Посилання скопійовано

Підприємство хоче тимчасово призупинити свою діяльність: як правильно це зробити?

Приватне підприємство, платник єдиного податку, є власником будівлі, яку здає в оренду. Через фінансові труднощі підприємство хоче призупинити діяльність. Як правильно це зробити? Чи можна звільнити всіх працівників і директора, щоб мінімізувати витрати? З чого платити податки?

Щодо звільнення керівника, то ми неодноразово наголошували на тому, що керівник, не зважаючи на його статус працівника згідно з штатним розписом, все ж є посадовою особою - керівником відповідно до даних ЄДР.  Керівник призначається загальним зборами та відповідає за фінансово-господарську діяльність підприємства. Тому, звільнити керівника без його заміни (внесення відповідних даних до ЄДР юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань про іншу призначену керівником особу) не можливо.

Щодо припинення діяльності, то тут слід врахувати таке.

Відповідно до пп. 14.1.36 ПКУ господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Отже, якщо враховуючи умови запитання, підприємство вирішило тимчасово зупинити госпдіяльність, то це фактично означає звільнення працівників (за їх власним бажанням), припинення дії всіх договорів, повернення орендованого майна, припинення руху всіх активів, у т.ч. й коштів за рахунками, тощо. 

Водночас, припинити дію договорів оренди, не завжди можливо. Особливо, враховуючи те, що нежитлові приміщення вимагають належного утримання, поточного ремонту, іншого догляду. А оскільки нерухомість у більшості випадків перебуває на орендованих земельних ділянках чи ділянках, які перебувають у постійному користуванні чи у власності, то окрім належного утримання, слід також сплачувати й земельний податок й податок за нерухомі приміщення (у складі податку на майно).

Відтак, на нашу думку, тимчасово зупинити діяльність ні фактично, ні юридично не можливо. Підприємство й надалі, буде отримувати орендну плату, сплачувати податки, а відтак — підписання щомісячних актів щодо орендованих приміщень, оплату комунальних рахунків, подання звітності вимагатиме й присутності керівника. Звісно, керівника можна замінити на іншу особу — скажімо, на одного із засновників підприємства. Але, при цьому у будь-якому випадку, такий засновник займе посаду директора, а відомості про нього як про керівника будуть внесені в ЄДР.

І у разі, якщо після "фактичного" припинення госпдіяльності підприємство і надалі здаватиме нерухомість в оренду, вважатиметься, що підприємство працює без жодних змін (з мінімізацією обсягів своїх доходів). І, відповідно, таке підприємство для фіскальних органів на рівні зі всіма іншими буде підпадати під перевірки, запити, зустрічні звірки тощо.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.202485
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.2024952
  • Отримано credit memo: як врахувати?
    ТОВ - офіційний представник нерезидента в Україні щодо розповсюдження аудіо та відео-продукції. Протягом 2023 р. перевиконало план щодо підключення до інформаційного ресурсу користувачів. Нерезидент 28.02.2024 р. надав credіt memo ТОВ, що має бути врахований при розрахунку за послуги з нерезидентом у лютому та березні 2024 р. Чи має ТОВ скоригувати фінрезультат за 2023 р., оскільки credit memo за результатами роботи 2023 р.? Чи потрібно нарахувати курсову різницю на дату проведення акту від нерезидента ?
    15.03.202456
  • Придбання нерухомості комунальної власності, у якій вже є орендарі
    Підприємство придбало нежитлову нерухомість на аукціоні. В договорі купівлі-продажу об’єкту малої приватизації вказано, що приміщення надано в оренду до 2028 р. і цей договір чинний і для покупця. Майно перебувало в комунальній власності і передане пкупцю в день укладення договору балансоутримувачем. Як відобразити придбання такої нерухомості в обліку? Коли вводити в експлуатацію, якщо акт прийому-передачі майна від 15.02.2023 р.? Як відображати відносини з орендарем? Чи потрібна додаткова угода до договору оренди?
    14.03.202422
  • Чи включати адмінвитрати при обчисленні вартості видобутої корисної копалини?
    При обчисленні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю до витрат потрібно включати адміністративні витрати чи ні? Місцеві податківці сказали, що потрібно включати, адже підприємство займається тільки виробництвом каменю та щебеню, тому потрібно включати всі витрати, крім витрат на збут. Сказали, що є роз'яснення ДПС, але ми не знайшли
    11.03.202428