• Посилання скопійовано

Місце завантаження вантажу не співпадає з місцем складення CMR: чи є це помилкою?

Перевізник здійснив міжнародне перевезення за маршрутом м. Дніпро-Іспанія. В 4 полі CMR (місце та дата завантаження вантажу) зазначено м. Новомосковськ, а в полі 21 (складена) вказано м. Дніпро. Чи є це помилкою в CMR? Чи не позбавляється перевізник права на використання 0% ПДВ за маршрутом м.Дніпро-Іспанія?

CMR — міжнародна автомобільна накладна, яка є товарно-транспортною накладною, що використовується у міжнародних вантажних автомобільних перевезеннях серед країн-учасниць Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів.  CMR є документом, який підтверджує факт укладення договору щодо автомобільного перевезення вантажу. 

Щодо складання CMR, порядку заповнення її граф, то слід керуватись наступним. 

Графи, які заповнюються у CMR, зокрема:

  • Графа 4.  Місце та дата завантаження вантажу — зазначається місто, країні та дата завантаження;
  • Графа 21. Дата та місце складення СМR.

Свого часу, ДПСУ у листі від 28.03.2012 р. №8971/7/15-3417-26 зазначила наступне: 

".. Що стосується застосування норм пп. 195.1.3 ПКУ, згідно з яким за нульовою ставкою оподатковуються операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів, то нульова ставка до відрізків транзитного маршруту, які припадають на територію поза межами митної території України, застосовуватися не може, оскільки такі відрізки не є самостійними маршрутами, а являють собою частини повного маршруту транзитного перевезення".

Відповідно до пп. "а" пп. 195.1.3 ПКУ за нульовою ставкою оподатковуються операції з  постачання таких послуг як, зокрема, міжнародні перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. 

Для цілей цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

У тексті ПКУ немає терміну "єдиний міжнародний перевізний документ" чи порядку застосування такого документу в цілях оподаткування.

Якщо в даному випадку, за умовами запитання, є факт складення однієї CMR, то слід розуміти приписи пп. "а" пп. 195.1.3 ПКУ щодо операцій з постачання послуг з перевезення вантажів наступним чином: 

  • пільга щодо ПДВ застосовується по всьому маршруту перевезення в цілому, без поділу на відрізки в межах митної території України та за її межами;
  • необхідною умовою є наявність супровідних документів на таке перевезення.

І факт складення CMR не у місті завантаження (графа 4) не може впливати на застосування цієї пільги.

Окрім наведеного, слід враховувати й таке. В Ухвалі ВАСУ від 01.12.2014 р. №К/800/24686/14 суд зазначив, що "... право на застосування нульової ставки ПДВ відповідно до ст. 195 ПКУ має платник, який безпосередньо надає транспорті послуги з міжнародного перевезення пасажирів та вантажів, тобто нульова ставка ПДВ, встановлена для перевізника, не поширюється на інші послуги, які надаються при перевезенні. У даному випадку судам необхідно дослідити зміст вказаних договорів та визначити які саме послуги надавались позивачем відповідно до його умов і ким виступав у цих правовідносинах позивач у справі, чи був він перевізником безпосередньо ..."

Таким чином, під час перевірки, у фіскальних органів може виникнути сумніви щодо того, з яких підстав ці графи містять різні адреси. Тому, основна увага буде прикута до всіх складених на перевезення документів, у т.ч. до договору перевезення та акту наданих послуг з перевезення.

Загалом, на нашу думку, назвати помилкою зазначення різних адрес у графах 4 та 21 CMR, доволі складно. Адже, на законодавчому рівні не визначений порядок заповнення CMR. Тому, й порядок виправлення помилок також відсутній.  Як показує практика, при заповненні графи 21 не часто вказують місце складення — важливу роль відіграє дата. Звісно, ми не заперечуємо проти того, що сторони поставки товару та перевізник визнають помилковою складеною графу 21 в частині вказівки місця (адреси) складення. Проте, чи варто взагалі піднімати це питання у разі, якщо всі інші документи свідчать про перевезення по усьому маршруту в цілому без поділу на відрізки, вирішувати лише платнику податків.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025147
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520