• Посилання скопійовано

Чи може неприбуткова організація надати позику своєму працівнику

Чи має право неприбуткова організація надати безвідсоткову позику строком на три року працівнику. Засновник організації погодив надання позики і дав на це дозвіл. Чи не ризикує організація позбутися статусу неприбутковості?

Підставою для виключення неприбуткової організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій є встановлення контролюючим органом факту використання доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені пп. 133.4.2 ПКУ.

Нагадаємо, що згідно з пп. 133.4.2 ПКУ доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для:

  • фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації;
  • реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.

До змін, внесених Законом №1667 (набрав чинності 20.11.2016 р.), підставою для виключення з Реєстру було встановлення контролюючим органом факту використання доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені установчими документами. Таке роз'яснення надавали фахівці ДФСУ у листі від 08.12.2016 р. №39344/7/99-99-15-02-01-17.

Тож наразі, якщо неприбуткова організація витрачає дохід (прибутки) як для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, так і для утримання такої неприбуткової організації (радимо необхідність та доцільність витрат на утримання прописувати у внутрішніх розпорядчих документах), то така неприбуткова організація не має втратити свій статус для цілей податку на прибуток.

Зауважимо!

Податківці у листах ДФС від 13.01.2017 р. №542/6/99-99-13-02-03-15, від 19.01.2017 р. №1027/6/99-99-15-02-02-15 прийшли до наступної позиції: «не вважаються розподілом доходу (прибутків) виплати неприбуткової організації на користь засновників (учасників), працівників, членів такої організації (у т. ч. на підставі цивільно-правового договору*), якщо такі витрати є: фінансуванням видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами такої неприбуткової організації».

Судячи із вищесказаного, вважаємо, що існує ризик з боку контролюючих органів щодо визнання нецільового використання доходів неприбуткової організації, а від позбавлення статусу неприбутковості такої установи, при надані безвідсоткової позики своєму ж працівнику. Адже такі витрати неприбуткової організації не підпадають під жоден із наступних випадків (про які податківці зауважили у вищенаведених листах):

  • фінансування видатків на утримання самої організації;
  • реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами такої неприбуткової організації.

Тоді як про можливість надання такої позики в установчих документах підприємства, за умовами запитання, немає. А говорити про надання дозволу керівником неприбуткової організації щодо видачі такої позики у вигляді видачі внутрішнього наказу немає змісту, адже такі витрати не можна пов’язати із утриманням такої неприбуткової організації.

Тому задля уникнення непорозумінь із контролюючими органами та виникнення негативних наслідків радимо звернутися до контролюючого органу за індивідуальною податковою консультацією.

* Тоді як правовою основою для отримання позики або поворотної фінансової допомоги є договір позики (тобто цивільно-правовий договір), відносини за яким регулюються ст. 1046 - 1053 Цивільного кодексу України.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025457
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520