• Посилання скопійовано

Відокремлений чи структурний — вирішуватиме юрособа

Юрособа (платник ПДВ, платник податку на прибуток на загальних підставах, зареєстрований і здійснює діяльність у Вінницькій обл. ) планує орендувати склад в Київській обл. і там же найняти на роботу вантажників. Як правильно оформити це юридично? Чи потрібно реєструвати відокремлений підрозділ, філію?

За загальним правилом, відповідно до ст. 95 ЦКУ філії та представництва:

1) є відокремленими підрозділами юрособи, що розташовані поза її місцеперебування (юрадресою) та здійснюють всі або частину її функцій. 

2) не є юридичними особами, наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення, керівники призначаються юрособою і діють на підставі виданої нею довіреності. Отже, відомості про філії та представництва включаються до даних про таку юрособу в ЄДР.

Відповідно, коло обов’язків та прав таких філій та представництв встановлює юрособа, яка їх створила; зокрема, вони можуть мати печатку, рахунок в банку та укладати договори від власного імені (за підписом керівника філії/представництва, який діє на підставі довіреності виданої такою юрособою).

Натомість, коли ми говоримо про структурний підрозділ юрособи (відділ, цех, база, склад тощо), то такі підрозділи не потребують реєстрації в ЄДР ні як філія, ні як представництво.

Оформлення працівників таких підрозділів та сплата податків, зборів здійснюється з врахуванням особливості їх створення та діяльності.

Так, оскільки відомості про відокремлені підрозділи ЮО (такі як філія та представництво) вносяться до ЄДР (тобто підлягають державній реєстрації), і вони здійснюють самостійну господарську діяльність, то, якщо такі підрозділи мають на це право, встановлене юрособою, яка їх створила, всі працівники приймаються ними на посаду згідно штатного розпису філії/представництва. Всі податки за таких працівників сплачуються за місцем знаходженням таких відокремлених підрозділів (за місцем оренди складу) – а ось хто саме сплачує такі податки (ПДФО, ВЗ та ЄСВ) та звітує за ними, має вирішити юрособа, яка створила такий відокремлений підрозділ. Можливо два варіанти – або це робить підрозділ, або сама така юрособа (за цей підрозділ). 

Тому, на нашу думку, якщо підприємство, орендуючи склад у Київській області, планує передати йому частину своїх функцій з укладенням договорів, ведення госпдіяльності тощо, то варто зареєструвати такий склад як відокремлений підрозділ назвавши його філією чи представництвом. Інакше, це може бути просто структурний підрозділ —  без будь-якої реєстрації в ЄДР, проте з поданням форми 20-ОПП про наявність об'єкта оподаткування у Київській області (складу).

Згідно із ст. 59 та п. «е» ч. 5 ст. 41 Закону про господарські товариства, питання про створення відокремлених підрозділів, а також затвердження положень про них належить до компетенції збору засновників ТОВ. Отже, рішення про створення філії або представництва оформлюється протоколом зазначених зборів. А порядок створення структурних підрозділів має бути визначений статутом підприємства або іншими засновницькими документами (ст. 64 ГКУ). 

Якщо засновники вирішили створити саме відокремлений підрозділ, підприємство має орендувати склад у Київській області, подати державному реєстратору за місцем знаходження юрособи (Вінницька область) відомості про реєстрацію такого відокремленого підрозділу (назвавши його філією чи представництвом) з місцем знаходженням за адресою оренди складу (Київська область), затвердити положення про таку філію/представництво, призначити керівника та видати йому довіреність. 

Керівника відокремленого підрозділу призначає керівник юрособи (ч. 4 ст. 95 ЦКУ). Тож, у заяві та наказі про прийняття його на роботу, а також в трудовій книжці такого керівника підрозділу має бути зазначено, що він приймається на роботу саме у цій відокремлений підрозділ. Це передбачено, зокрема, в п. 2.14 Інструкції №58 -  у графі  3 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки  працівника пишеться: «Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю,   виробництво»  із зазначенням його   конкретного найменування,   а  також  роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Форма наказу (№П-1) про прийняття на роботу, затверджена наказом Держкомстату №489, містить лише рядок для зазначення назви структурного, а не відокремленого підрозділу, втім, за потреби, юрособа може внести відповідні зміни до зазначеної форми наказу. 

А ось решта працівників у цей підрозділ прийматиме на роботу (якщо це буде передбачено його посадовими інструкціями) керівник цього підрозділу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025142
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025432
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520