• Посилання скопійовано

При реорганізації ЖБК в ОСББ право власності на землю зберігається

ЖБК (неприбуткова організація) отримав у власність земельну ділянку, на якій звів житловий будинок. Тепер йде мова про ліквідацію кооперативу та створення ОСББ. Яким чином відбувається передача ділянки від ЖБК до ОСББ? Чи виникне у ЖБК обов’язок зі сплати будь-яких податків при такій передачі (продажу)?

У запитанні йдеться про те, що спочатку для зведення житлового будинку був створений ЖБК, який отримав у власність земельну ділянку. Наразі, стоїть питання про створення ОСББ тим же житловим будинком.  ЖБК планується ліквідувати.

Водночас,  ЖБК може скористатись правом, наданим Законом України від 29 листопада 2001 року №2866-III "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", житлово-будівельні кооперативи можуть бути реорганізовані в об'єднання співвласників багатоквартирного будинку і здійснювати діяльність відповідно до вимог цього Закону (ст. 5). 

За приписами ч. 2, 3 ст. 5 Закону №2886 реорганізація відбувається за рішенням загальних зборів. Відповідно до статуту (положення) кооперативу збори можуть прийняти рішення про реорганізацію кооперативу в об'єднання. З моменту прийняття цього рішення зазначені збори вважаються установчими зборами об'єднання і далі проводяться відповідно до вимог цього Закону. Участь в установчих зборах беруть члени житлово-будівельного кооперативу, які повністю сплатили вартість квартир і належну частку у вартості нежитлових приміщень та іншого майна і виявили таке бажання.

ЖБК та ОСББ є організаційно-правовими формами у відповідності до Державного класифікатора ДК 002:2004 (впроваджено з 1 липня 2004 року згідно з наказом Держкомстату від 25.06.2004 року №401). Таким чином, в зазначеному випадку під терміном “реорганізація” ЖБК в ОСББ слід розуміти зміну організаційно-правової форми юридичної особи (реорганізація ЮО у формі перетворення).

Відповідно до приписів ст. 108 ЦКУ перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юрособи.

Тому у разі зміни організаційно-правової форми юридичної особи до його правонаступника переходить і те право власності на земельну ділянку, яке йому належало. Відповідне право на землю має бути обумовлено у рішенні зборів членів ЖБК про реорганізацію (у формі перетворення) ЖБК в ОСББ.

В результаті, після перетворення ЖБК в ОСББ голова ОСББ на підставі такого рішення про реорганізацію має звернутись до землевпорядних організацій та внести зміни до документів на право власності на землю.

Жодних податків при цьому не сплачується. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.2025127
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202590
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202565
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025160
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025495