• Посилання скопійовано

Ліквідація постійного представництва здійснюється в Мінекономіки та в органах ДФС

Постійне представництво нерезидента ліквідується. Які нюанси проходження процедури ліквідації з урахуванням того, що представництво не проходило процедуру реєстрації у держреєстратора, а отримало свідоцтво на право діяльності в Міністерстві економіки?

Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону №755 представництва іноземних госпсуб'єктів підлягають реєстрації в порядку, визначеному  якої у разі реєстрації представництва іноземного госпсуб'єкта  заявнику видається Свідоцтво з відповідним номером. Дані про реєстрацію вносяться до Реєстру представництв, що ведеться Міністерством.Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (порядок реєстрації наведений у ст. 5 цього Закону).

Сам же порядок реєстрації представництв іноземних госпсуб'єктів в Україні наведений в Інструкції №30 , відповідно до п. 7 якої у разі реєстрації представництва іноземного госпсуб'єкта заявнику видається Свідоцтво з відповідним номером. Дані про реєстрацію вносяться до Реєстру представництв, що ведеться Міністерством.

Загальні підстави для ліквідації таких іноземних представництв визначені в п. 15 Інструкції №30, а саме:

  • у разі ліквідації іноземного суб'єкта господарської діяльності, який має своє представництво в Україні;
  • у разі припинення дії угоди з іноземною державою, якщо представництво відкрито на підставі такої угоди і це прямо передбачено положеннями угоди;
  • за рішенням іноземного суб'єкта господарської діяльності, який відкрив представництво;
  • у разі невиконання іноземним суб'єктом господарської діяльності або представництвом вимог законодавства України, в тому числі положень цієї Інструкції, діяльність представництва припиняється в судовому порядку.

У разі припинення діяльності іноземного представництва Мінекономіки приймає рішення про скасування запису в Реєстрі представництв та вилучення Свідоцтва, про що повідомляється представництву у письмовій формі.

Таким чином, процедура ліквідації представництв іноземних компаній в Україні здійснюється за іншою процедурою, ніж ліквідація юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів та не повязані із процедурою внесенням змін до ЄДР юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань.

Водночас, представництва іноземних компаній, у т.ч. постійні представництва, мають бути постановлені на облік в органах ДФС.

Відповідно до п. 5.10 Порядку №1588, якщо постійне представництво закривається (ліквідується), то після зняття ознаки платника податку на прибуток проведення розрахунків з бюджетом зі сплати всіх податків, зборів та у разі відсутності у нерезидента будь-яких об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, контролюючий орган здійснює зняття з обліку такого постійного представництва за загальними процедурами, встановленими цим Порядком.

Відповідно до п. 11.3 Порядку №1588 у разі прийняття рішення про закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, до контролюючого органу за основним місцем обліку такого відокремленого підрозділу подаються такі документи:

  • заява про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою №8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за формою №6-ОПП;
  • оригінал довідки за формою №4-ОПП;
  • копія розпорядчого документа про закриття відокремленого підрозділу.

УВАГА! Жодних документів при цьому з Мінекономіки щодо розпочатої процедури ліквідації іноземного представництва подавати не вимагається.

Згідно з п. 11.9 Порядку №1588 у разі отримання органом ДФС наведених вище документів та/або якщо розпочато процедуру припинення (закриття) постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими пунктами 11.11 та 11.12 цього розділу) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.

Призначається перевірка у такі строки:

  • не пізніше десяти робочих днів з дати отримання відомостей про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;
  • протягом десяти робочих днів після одержання того документа, що надійшов до контролюючого органу першим, в інших випадках.

При цьому, слід врахувати, що норми Інструкції №30 не вказують на те, чи має бути таке постійне представництво виключене з Реєстру та вилучене Свідоцтво після зняття з обліку в органах ДФС.  Не вказано нічого з цього приводу й в Порядку №1588.

Тому, на нашу думку, процедури ліквідації постійного представництва Мінекономіки та зняття з обліку в органах ДФС дві різні процедури та жодним чином між собою не пов’язані. Відтак, звертатись до органів ДФС про зняття з обліку постійного представництва може відбуватись як одночасно з поданням документів про ліквідацію представництва до Мінекономіки, так і після вилучення з Реєстру  представництв та Свідоцтва.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025455
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520