• Посилання скопійовано

Інвестування за кордон: придбання нерухомості

Чи можна згідно з українським законодавством придбати нерухомість за кордоном в обмін на власну нерухомість в Україні за договором міни із нерезидентом ? Чи є якісь обмеження чи особливості здійснення такої операції для фізосіб, які не мають статусу самозайнятої особи?

Для з'ясування питання щодо здійснення фізособою придбання нерухомого майна на території іноземної держави в обмін на нерухомість на території України слід звертатись до законодавства країни, в якій розташоване нерухоме майно, що придбавається, та до законодавства країни, резидентом (або громадянином) якої є особа-продавець такого нерухомого майна. 

Щодо законодавства України з цього питання, слід звернути увагу на таке.

Нотаріальне посвідчення зовнішньоекономічного договору міни нерухомості в Україні не має механізму реалізації

За приписами ст. 715, 716 ЦКУ за договором міни (бартеру) кожна із сторін зобов'язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар.  До договору міни застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, договір контрактації або інші договори, елементи яких містяться в договорі міни, якщо це не суперечить суті зобов'язання. 

Водночас, законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору міни (ч. 6 ст. 715 ЦКУ). Зазначимо, що зазначеними нормами ЦКУ регулює обмін майна (у т. ч. й нерухомості, їх частин) на території України, які належать резиденту або нерезиденту.

Оскільки до договору міни застосовуються положення купівлі-продажу, а ми говоримо саме про нерухоме майно, то такі угоди укладаються у письмовій формі і підлягають нотаріальному посвідченню (ст. 657 ЦКУ).

Але йдеться про зовнішньоекономічний договір, де сторонами будуть фізособа - резидент України та фізособа — нерезидент, а предметом міни (бартеру), а за фактом купівлі-продажу, нерухоме майно, одне з яких перебуває на території України, а інше — на території країни нерезидента.

Якщо враховувати форму такого правочину, то нотаріальне посвідчення такого договору на території України приписами Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. №296/5, прямо не передбачено. Адже цей Порядок вказує на те, що при посвідченні правочинів з нерухомим майном нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього, де перевіряє як факт реєстрації такої нерухомості, відомості про її власників, відсутність (наявність) заборони відчуження або арешту, відсутність (наявність) реєстрації іпотеки.

Йдеться лише про доступ до Державного реєстру нерухомості, яка перебуває та зареєстрована на території України. Щодо подібних реєстрів інших країн, то на сьогодні міжнародні угоди не допускають подібних можливостей для нотаріусів України.

На нашу думку, якщо звернутись до відповідних органів, які здійснюють реєстрацію нерухомого майна на території країни-нерезидента (як сказано в умовах запитання), то швидше за все, отримуємо аналогічну відповідь, адже суб'єкти іноземних держав не мають прав аналогічних нотаріусам України.

Але можна скористатися нормами міжнародного приватного права для вирішення цієї проблеми

Особливості правових підстав набуття права власності на об'єкти нерухомого майна іноземцями (особами без громадянства) встановлені нормами розділу V Закону України "Про міжнародне приватне право", положеннями Цивільного кодексу України.

Розділ V Закону України від 23.06.2005 р №2709-IV "Про міжнародне приватне право" визначає колізійні норми щодо речового права. За ч. 1 ст. 39 цього Закону виникнення та припинення права власності та інших речових прав визначається правом держави, у якій відповідне майно перебувало в момент, коли мала місце дія або інша обставина, яка стала підставою для виникнення або припинення права власності та інших речових прав, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України. 

Також відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України "Про міжнародне приватне право" форма правочину щодо нерухомого майна визначається відповідно до права держави, у якій знаходиться це майно, а щодо нерухомого майна, право на яке зареєстроване на території України, відповідно до права України.

Згідно зі статтею 32 цього ж Закону зміст правочину може регулюватися правом, яке обрано сторонами, якщо інше не передбачено законом. У разі відсутності вибору права до змісту правочину застосовується право, яке має з правочином найбільш тісний зв'язок.

Окремі колізійні норми можуть закріплюватися у двосторонніх міжнародних договорах про правову допомогу у цивільних справах.

У розділі VI Закону України "Про міжнародне приватне право" визначено норми щодо договірних зобов'язань. Зокрема, згідно зі статтею 43 зазначеного Закону сторони договору можуть обрати право, що застосовується до договору, крім випадків, коли вибір права прямо заборонено законами України. Відповідно до ч. 2 ст. 44 цього ж Закону за відсутності згоди сторін про вибір права, що застосовується до договору, застосовується право, з яким договір найбільш тісно пов'язаний. Вважається, наприклад, щодо договору про нерухоме майно застосовується право держави, у якій це майно знаходиться, а якщо таке майно підлягає реєстрації, - право держави, де здійснена реєстрація; щодо договору, укладеного на аукціоні, за конкурсом або на біржі, - право держави, у якій проводиться аукціон, конкурс або знаходиться біржа.

Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою КМУ від 25.12.2015 р. №1127, передбачає можливість реєстрації прав власності на нерухоме майно іноземцями, з наданням останніми посвідки на проживання особи, яка мешкає в Україні, національного, дипломатичного чи службового паспорту іноземця або іншого документу, що посвідчує особу іноземця (п. 8 Порядку).

При цьому спеціальної норми для реєстрації права власності на нерухомість іноземцем сам Порядок не містить. Тож, така реєстрація здійснюється в загальному порядку. А якщо договір  відчуження об'єкта нерухомості підлягає нотаріальному посвідченню, то реєстрація (внесення змін до відомостей про власника) здійснюється нотаріусами, які посвідчують такі договори.

Але, знову ж таки звертаємо увагу на те, що безпосередньо зовнішньоекономічний договір обміну (бартеру) нерухомості між фізособою-резидентом України та нерезидентом не визначений у ст. 657 ЦКУ таким, що підлягає нотаріальному посвідченню.

Тому, на нашу думку, якщо такий договір буде укладений між зазначеними особами з врахуванням приписів Закону України “Про міжнародне приватне право”, то реєстрація права власності іноземця на нерухомість, що розташована на території України та обмінюється на нерухомість у країні-нерезидента, може бути здійснена шляхом подання документів безпосередньо до державного реєстратора нерухомого майна.

Водночас ми не виключаємо, що практична реалізація подібних правочинів може привести сторони договору обміну нерухомості до суду (щодо питань оформлення права власності на нерухомість як резидента, так і нерезидента).

Підсумуємо:

Укласти такий договір не заборонено, але робити це слід з урахуванням процедурних моментів реєстрації права власності на нерухоме майно як в Україні так і у країні нерезидента. Це важливо для того, щоб договір такої міни мав юридичну силу і права власності обох сторін договору не підлягали сумніву. 

Для цього, сторони можуть укласти зовнішньоекономічний договір, де передбачити, що нерухомість, яка обмінюється, має бути зареєстрована, а договір посвідчений за правом країни, де така нерухомість розташована та зареєстрована. 

Окрім цього, сторони можуть вказати у договорі на те, що вони визнають документи про право власності (реєстрації) на таке нерухоме майно з апостилем (або легалізовані іншим шляхом), що дає право укласти та посвідчити такий договір за правом країни реєстрації нерухомості. Про порядок легалізації в Україні офіційних закордонних документів можна прочитати тут, а про легалізацію офіційних документів, складених в Україні – тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025150
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202593
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520