• Посилання скопійовано

Заборгованість за аліментами: як виплачувати зарплату?

Надійшла ухвала про виплату працівником аліментів від 25.08.2016 р., за якою є сума боргу (20 000 грн), яку підприємство повинно утримувати в розмірі 50% зарплати працівника, що залишається після виплати боргу. Чи повинно підприємство, крім боргу, розрахувати заборгованість в розмірі 1/4 від зарплати до виплати? Чи індексувати суму боргу і суму заборгованості?

Запитання: Надійшла ухвала про виплату працівником аліментів від 25.08.2016 р. Згідно з виконавчим листом від 22.02.2011 р. є сума боргу (20 000 грн), яку підприємство повинно утримувати в розмірі 50% зарплати працівника, що залишається після виплати боргу. Підприємство зобов'язане проводити утримання в розмірі 1/4 з починаючи з 15.11.2006 р. і до досягнення повноліття дитини. Чи означає це, що крім зазначеного вже боргу 20 000 грн підприємство повинно розрахувати заборгованість з 15.11.2006 р. в розмірі 1/4 від зарплати до виплати? Чи потрібно індексувати суму боргу 20 000 грн (зазначеного в постанові) і суму розрахованої заборгованості?

Відповідь:

Як розраховуються аліменти

Як видно з виконавчого листа, аліменти були встановлені судом в частці від заробітку, а не в твердій грошовій сумі.  Згідно ст. 195 СКУ заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку, визначається виходячи з фактичного заробітку, який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення.

Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості, але працює на час визначення її розміру, заборгованість визначається із заробітку, який він отримує.

Судячи із умов питання, заборгованість аліментів, визначена у частці від заробітку, складає ¼ від заробітку.

Однак, крім зарплати, під стягнення аліментів потрапляють й інші доходи працівника після їх оподаткування. Повний перелік таких доходів визначено Постановою КМУ від 26.02.1993 р. №146.

 

Як стягуються аліменти

На поточного роботодавця обов’язок стягувати як аліменти, так і суму боргу покладається з дати отримання виконавчого листа.  При цьому стягнути він має тільки ті суми, які зазначені у виконавчому листі. Що стосується періоду до отримання цього виконавчого листа, роботодавець не зобов’язаний самостійно розраховувати суму боргу, який у виконавчому листі не зазначений.

Зверніть увагу, що державний виконавець не випадково зазначив розмір стягнення боргу 50% від заробітку. Справа в тому, що саме такий максимальний розмір встановлено ч. 3 ст. 70 Закону про виконавче впровадження.

Але ст. 26 Закону про оплату праці (є відповідна норма і в ст. 128 КЗпП) обмежує відрахування із заробітної плати працівників. При кожній виплаті заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, передбачених законодавством, - 50% заробітної плати, що належить до виплати працівникам.

Ці обмеження, не поширюються на відрахування із заробітної плати при відбуванні покарання у вигляді виправних робіт і при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей. У цих випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70%.

Отже, якщо неповнолітня дитина одна, то відрахування за виконавчим листом обмежується 50%, якщо ж їх кілька, то максимальний розмір утримання 70% від заробітку після оподаткування.

Таким чином, на нашу думку, якщо інше не зазначено у виконавчому листі, роботодавець має утримувати із зарплати працівника після її оподаткування лише 50% (щодо решти доходів такого обмеження законодавчо не встановлено, але якщо державний виконавець зазначив розмір відрахувань у 50%, саме його слід дотримуватися). При цьому половина стягнутої суми піде в рахунок погашення боргу, а решта – в рахунок поточних аліментів. Після погашення боргу з працівника треба буде утримувати лише ¼ від зазначеної суми доходу.

Також із зарплати працівника треба буде утримати вартість відправлення цих аліментів, якщо вони пересилатимуться через поштове відділення. 

 

Індексація

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі» від 17.05.2016 р. №1368-VIII вніс зміни до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі – Закон №1282), згідно з якими з 12.06.2016 р. індексації підлягає розмір аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі. Втім, згідно із запитанням, аліменти встановлені не в твердій грошовій сумі (адже 20 000 грн – це заборгованість за аліментами), а в частці від суми зарплати.

Що стосується суми боргу за аліментами, які встановлені не в твердій грошовій формі (тобто аліменти за минулі періоди), то вони не індексується, оскільки він не вказаний у ст. 2 Закону №1282.

Поточну суму аліментів, визначену в частці від заробітку, також індексувати немає потреби, адже сам заробіток, з якого і «виймаються» аліменти, вже повинен бути проіндексований відповідно до ст. 2 Закону №1282, звичайно ж, якщо виконуються норми щодо обов’язку проведення індексації.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»