• Посилання скопійовано

Орендодавець заправляє авто без компенсації витрат: які наслідки для підприємства-орендаря?

Підприємство орендує автомобіль у фізособи-підприємця, засновника. Чи може засновник деякі рейси підприємства заправляти за власний рахунок? Є ТТН, а пальне на витрати не ставиться, гроші на пальне ТОВ не виділяє

Відповідно до ч. 2 ст. 801 Цивільного кодексу України витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу, в тому числі зі сплатою податків та інших платежів, несе наймач.

Отже, за нормами ЦКУ наймач (орендар), який забезпечує авто бензином, має право відобразити відповідні витрати в своїх витратах та має право на ПК з ПДВ з придбаного бензину, якщо використання автомобіля пов'язане з госпдіяльністю такого підприємства. Якщо у договорі оренди взагалі не прописані норми щодо того, хто несе витрати, пов'язані з використанням авто, то в загальному порядку діють вищеописані норми ЦКУ.

Якщо ж у договорі прописано, що орендодавець за власний рахунок заправляє авто без компенсації зі сторони орендаря (тобто фактично в орендну плату включено фіксовану суму бензину), то відповідно підприємство несе витрати лише у розмірі такої орендної плати.

Таким чином, якщо згідно з умовами договору або загальними нормами ЦКУ витрати на використання авто у вигляді придбання бензину має нести орендар, втім в деяких випадках їх несе сам орендодавець без їх компенсації під час використання авто у госпдіяльності підприємства, то вважаємо, що фіскально налаштовані податківці будуть говорить про безоплатно отриманий бензин, як наслідок не відображення у бухобліку виникнення доходу (Дт 203 Кт 718). Адже ТТН, що підтверджує факт перевезення вантажу транспортним засобом, тобто використання такого авто у госпдіялності, є, а подорожнього листа про витрачене пальне при цьому немає.

Якщо ж орендодавець заправляє авто для його використання у власних цілях, то відмітимо наступне. ЦКУ вважає, що договір оренди передбачає користування орендованим майном тільки орендарем. Тобто, з моменту отримання майна у оренду, орендодавець не може ним користуватися (або робити це одночасно із орендарем).  Підтвердження факту передачі авто від орендодавця до орендаря є акт приймання-передачі автомобіля. Якщо ж орендодавець бажає знову почати користуватися таким автомобілем, такий акт має бути оформлений знову, цього разу – про повернення автомобіля орендодавцю. 

Причин цьому щонайменше дві. 

Орендна плата сплачується за користування орендованим майном. Тобто нараховується не протягом дії договору оренди, а з моменту отримання майна у користування і до моменту його повернення (саме цей період підтверджується зазначеними актами). 

Зауважимо, що якщо податківці якимось чином дізнаються, що за певний період підприємство сплачує орендну плату, а фактично користується цим автомобілем його власник-орендодавець, то вони можуть спробувати визнати через суд такий договір оренди фіктивним. 

Також, протягом періоду користування орендар відповідає перед орендодавцем за стан орендованого майна. Адже, якщо інше не передбачено договором оренди, орендар має повернути майно, отримане у користування, в тому ж стані, в якому воно було отримане у користування. Згідно з ч. 1 ст. 803 ЦКУ наймач зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані у зв'язку із втратою або пошкодженням транспортного засобу, якщо він не доведе, що це сталося не з його вини.  

Таким чином, якщо акт про повернення автомобілю орендодавцю не оформити, але надати орендодавцю у користування, то за усе, що трапиться із таким автомобілем під час такого користування, відповідатиме орендар. 

Тому, якщо авто заправляє орендодавець за власний кошт й використовує його для власних цілей, то вважаємо, що, по-перше, в такому випадку на такі поїздки цього автомобіля підприємство-орендар не повинно складати власні первинні документи. Адже в цьому випадку службового використання автомобіля не відбувається. Також у підприємства виникають ризики щодо відшкодування збитків, завданих у зв'язку із втратою або пошкодженням орендованого авто, якщо у підприємства буде відсутній акт, що підтвердить приймання-передачу авто назад від орендаря до орендодавця. І це ще не кажучи про проблеми списання використаного пального, яке саме підприємство-орендар придбаває для такого автомобіля (якщо практикується його заправляння як орендарем, так і орендодавцем).  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025150
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202592
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520