• Посилання скопійовано

Невірно вказане призначення платежу: наслідки для сторін договору

З постачальником укладено договір про виконання робіт, за яким підставою для оплати є рахунок або акт виконаних робіт. По завершенню робіт постачальник надав рахунок і акт. Які правові наслідки для підприємства (отримувача робіт), якщо в призначенні платежу за ці роботи вказано договір (не акт або рахунок)?

На нашу думку, з юридичної точки зору нічого страшного не сталося. Адже насправді розрахунки проводяться саме в розрізі договорів, а не рахунків або актів. Рахунок свідчить про вимогу або пропозицію заплатити за певні роботи (тобто, не є первинним документом і не фіксує факт здійснення таких робіт). А акт виконаних робіт зазвичай посилається на такий договір, оскільки самі роботи, які були проведені, передбачаються саме договором. 

Також, оплата за актом означає, що оплата проводиться після виконання таких робіт. А оплата за договором (або рахунком) може бути проведена до їх виконання або закінчення (передоплата). Ось і уся різниця.

Слід додати, що строки оплати, якщо вони чітко не встановлені нормативними документами, встановлюються саме договором. Отже, головне виконувати умови договору про обсяг та строки оплати. Навряд чи таке призначення платежу буде підставою для розірвання договору або повернення коштів постачальником. 

А призначення платежу можна і змінити – якщо він вже проведений банком і кошти надійшли постачальнику, отримувач робіт може надати йому листа із зазначенням в ньому зміни призначення платежу (про це йдеться в листі НБУ від 09.06.2011 р. №25-111/1438-7141). Лист складається у довільній формі. 

Ось в обліку невірно вказане призначення платежу може мати негативні наслідки, особливо для ПДВ. Якщо в межах одного договору складається кілька актів виконаних робіт, і облік розрахунків ведеться не за договором в цілому, а в розрізі таких актів (або рахунків), то надходження коштів із посиланням на договір, а не на конкретний акт чи рахунок призведе до питання, якою подією є таке надходження коштів, першою чи другою? І яким саме актом ця оплата закриється? Не виключено, що податківці займуть фіскальну позицію і розглядатимуть оплату, яка надійшла, як окремий об’єкт нарахування ПДВ. Що призведе до завищення  сум ПЗ з ПДВ. 

Але і в цьому випадку допоможе лист від покупця із зміною призначення платежу. Якщо у листі вказати, за яким конкретно актом або рахунком перераховувалася сума коштів, яка надійшла із посиланням на договір, облікових негараздів легко уникнути.      

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202512
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202557
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025152
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025467
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202593