• Посилання скопійовано

Невірно вказане призначення платежу: наслідки для сторін договору

З постачальником укладено договір про виконання робіт, за яким підставою для оплати є рахунок або акт виконаних робіт. По завершенню робіт постачальник надав рахунок і акт. Які правові наслідки для підприємства (отримувача робіт), якщо в призначенні платежу за ці роботи вказано договір (не акт або рахунок)?

На нашу думку, з юридичної точки зору нічого страшного не сталося. Адже насправді розрахунки проводяться саме в розрізі договорів, а не рахунків або актів. Рахунок свідчить про вимогу або пропозицію заплатити за певні роботи (тобто, не є первинним документом і не фіксує факт здійснення таких робіт). А акт виконаних робіт зазвичай посилається на такий договір, оскільки самі роботи, які були проведені, передбачаються саме договором. 

Також, оплата за актом означає, що оплата проводиться після виконання таких робіт. А оплата за договором (або рахунком) може бути проведена до їх виконання або закінчення (передоплата). Ось і уся різниця.

Слід додати, що строки оплати, якщо вони чітко не встановлені нормативними документами, встановлюються саме договором. Отже, головне виконувати умови договору про обсяг та строки оплати. Навряд чи таке призначення платежу буде підставою для розірвання договору або повернення коштів постачальником. 

А призначення платежу можна і змінити – якщо він вже проведений банком і кошти надійшли постачальнику, отримувач робіт може надати йому листа із зазначенням в ньому зміни призначення платежу (про це йдеться в листі НБУ від 09.06.2011 р. № 25-111/1438-7141). Лист складається у довільній формі. 

Ось в обліку невірно вказане призначення платежу може мати негативні наслідки, особливо для ПДВ. Якщо в межах одного договору складається кілька актів виконаних робіт, і облік розрахунків ведеться не за договором в цілому, а в розрізі таких актів (або рахунків), то надходження коштів із посиланням на договір, а не на конкретний акт чи рахунок призведе до питання, якою подією є таке надходження коштів, першою чи другою? І яким саме актом ця оплата закриється? Не виключено, що податківці займуть фіскальну позицію і розглядатимуть оплату, яка надійшла, як окремий об’єкт нарахування ПДВ. Що призведе до завищення  сум ПЗ з ПДВ. 

Але і в цьому випадку допоможе лист від покупця із зміною призначення платежу. Якщо у листі вказати, за яким конкретно актом або рахунком перераховувалася сума коштів, яка надійшла із посиланням на договір, облікових негараздів легко уникнути.      

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.20244
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202423
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128