• Посилання скопійовано

Створення юрособи за кордоном не завжди потребує індивідуальної ліцензії НБУ

Директор компанії - резидент України має намір, перебуваючи за кордоном, зареєструвати нову компанію з статутним фондом 100$. Чи потрібно для цього отримати індивідуальну ліцензію НБУ на здійснення інвестицій за кордон?

Відповідно до пп. «е» п. 4 ст. 5 Декрету КМУ від 19.02.1993 р №15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” здійснення інвестицій за кордон, у тому числі шляхом придбання цінних паперів, за винятком цінних паперів або інших корпоративних прав, отриманих фізичними особами – резидентами як дарунок або у спадщину, потребує отримання резидентом України індивідуальної ліцензії.

При цьому інвестицією за кордон є валютна операція, яка передбачає придбання суб'єктами інвестицій основних фондів, нематеріальних активів, корпоративних прав, цінних паперів та їх похідних в обмін на валютні цінності з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту. Інвестиції можуть здійснюватися у формі створення юросіб за кордоном, придбання корпоративних прав та цінних паперів іноземних емітентів, прав власності на нерухоме майно, розташоване за межами України, та в інших формах, які не заборонені законами України (п. 1.1 глави 1 Інструкції №122).

Суб'єктами інвестиції є резиденти (п. 1.7 Інструкції №122): 

  • юридичні особи;
  • фізичні особи, які в установленому законодавством України порядку визнані суб'єктами підприємницької діяльності;
  • фізичні особи, які не зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності. 

Також слід зазначити, що порядок здійснення внеску регулюватиметься законодавством держави компанії-нерезидента і має бути відображено в установчих документах цієї компанії. Адже відповідно до ст. 46 Закону про міжнародне приватне право до засновницького договору, що є установчим документом юридичної особи з іноземною участю, застосовується право держави, у якій буде створено юридичну особу.

При цьому вищенаведені нормативні документи формально не вказують, що ліцензія НБУ на здійснення інвестиції (для створення юрособи) видається як у випадку, коли резидент перераховує кошти з українського банку в банк країни нерезидента (країни створення юрособи), чи перебуваючи у цій країні безпосередньо на її території вносить кошти у статутний фонд новоствореного підприємства.

Водночас, з іншої сторони, у листі від 26.11.2003 р. №25-119/1554-8733 Нацбанк зазначає, що

1) відкриття фізичними особами - резидентами рахунків у іноземній валюті на час їх перебування за кордоном не вимагає отримання такої ліцензії Нацбанку на відкриття рахунків за межами України і розміщення на них валютних цінностей,

2)  інвестиційна діяльність суб'єктів України за її межами регулюється законодавством іноземної держави, на території якої ця діяльність здійснюється.  При цьому, саме перерахування за кордон валютних цінностей з метою заснування фізичною особою - резидентом підприємства за кордоном (що є за своєю суттю інвестицією за кордон) потребує наявності разової індивідуальної ліцензії Нацбанку, яка видається згідно з вимогами Інструкції №122.

Тому, на нашу думку, лише якщо резидент-фізособа планує створити юрособу та перераховує для цього кошти до її статутного фонду з власного поточного рахунка, відкритого в українському банку, до банку-нерезидента, слід спочатку отримати індивідуальну ліцензію НБУ.

Для здійснення усіх видів інвестицій (незалежно від строків та сум) резидентам потрібно обов'язково попередньо одержати ліцензії.

Зверніть увагу:  резиденту не видається ліцензія на здійснення інвестицій (реінвестицій), вже фактично здійснених з порушенням вимог чинного законодавства України (п. 1.10 Інструкції №122). Тобто оформити ліцензії «заднім числом» не вийде. При цьому здійснення резидентами інвестицій без одержання ліцензії тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.  

Якщо йдеться про здійснення внеску фізособи-резидента України з поточного рахунку, відкритого  у банку країни перебування на час перебування, або внесення коштів готівкою у статутний фонд новоствореної юрособи під час перебування за кордоном, індивідуальна ліцензія НБУ, на нашу думку, не потрібна.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025142
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025432
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520