За приписами ч. 3 ст. 144 ЦКУ статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства.
Якщо ж вклади не внесені або неповністю, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень:
- про виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
- про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
- про ліквідацію товариства.
Але прийняти таке рішення – не обов’язок, а право загальних зборів учасників. Жодної відповідальності за несплату вже зареєстрованого статутного капіталу чинним законодавством не визначено: це питання лежить в сфері компетенції загальних зборів підприємства – висувати чи не висувати перед засновниками певні вимоги щодо перерозподілу часток, зменшення статутного капіталу чи ліквідації підприємства. Загальні збори можуть просто проігнорувати факт несплати зареєстрованого статутного капіталу і це жодним чином не відобразиться на фінансово-господарській діяльності товариства.
Для обліку статутного капіталу підприємства призначено рахунок 40 “Зареєстрований (пайовий) капітал”, а саме його субрахунок 401 “Статутний капітал”. За кредитом субрах. 401 відображається збільшення статутного капіталу, а за дебетом – його зменшення, вилучення. Кредитове сальдо за субрах. 401 має відповідати розміру статутного капіталу, що зафіксований в статуті підприємства.
Заборгованість учасників, засновників перед товариством по внескам до уже зареєстрованого статутного капіталу відображають за Дт 46, а за Кт 46 – погашення заборгованості за внесками до статутного капіталу. До речі, аналітичний облік неоплаченого капіталу ведеться за кожним засновником, учасником товариства.
Отримання грошового внеску учасника слід відображати в обліку проведенням Дт 301, 311 Кт 46. В контексті запитання мова йде про внесення учасником своєї частки в касу, отже необхідно скласти прибутковий касовий ордер, яким і за фіксується надходження грошових коштів (із подальшою здачею таких коштів на рахунок або видачею на якісь господарські потреби в рамках госпдіяльності товариства) і відобразити в обліку проведення Дт 301 Кт 46 в розрізі конкретного засновника.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити