• Посилання скопійовано

Внесення статутного капіталу засновниками частинами

На підприємстві зареєстровано статутний капітал, але він не до кінця є оплаченим (Дт 46 Кт 40). Якщо засновник внесе готівкою частину цього капіталу, то як його оформити?

За приписами ч. 3 ст. 144 ЦКУ статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства.

Якщо ж вклади не внесені або неповністю, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень:

  • про виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
  • про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
  • про ліквідацію товариства.

Але прийняти таке рішення – не обов’язок, а право загальних зборів учасників. Жодної відповідальності за несплату вже зареєстрованого статутного капіталу чинним законодавством не визначено: це питання лежить в сфері компетенції загальних зборів підприємства – висувати чи не висувати перед засновниками певні вимоги щодо перерозподілу часток, зменшення статутного капіталу чи ліквідації підприємства. Загальні збори можуть просто проігнорувати факт несплати зареєстрованого статутного капіталу і це жодним чином не відобразиться на фінансово-господарській діяльності товариства.

Для обліку статутного капіталу підприємства призначено рахунок 40 Зареєстрований (пайовий) капітал”, а саме його субрахунок 401 “Статутний капітал”. За кредитом субрах. 401 відображається  збільшення статутного капіталу, а за дебетом – його зменшення, вилучення. Кредитове сальдо за субрах. 401 має відповідати розміру статутного капіталу, що зафіксований в статуті підприємства.

Заборгованість учасників, засновників перед товариством по внескам до уже зареєстрованого статутного капіталу відображають за Дт 46, а за Кт 46 – погашення заборгованості за внесками до статутного капіталу. До речі, аналітичний облік неоплаченого капіталу ведеться за кожним засновником, учасником товариства.

Отримання грошового внеску учасника слід відображати в обліку проведенням Дт 301, 311 Кт 46. В контексті запитання мова йде про внесення учасником своєї частки в касу, отже необхідно скласти прибутковий касовий ордер, яким і за фіксується надходження грошових коштів (із подальшою здачею таких коштів на рахунок або видачею на якісь господарські потреби в рамках госпдіяльності товариства) і відобразити в обліку проведення Дт 301 Кт 46 в розрізі конкретного засновника.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025147
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520