З зазначеного запитання є дві категорії проблем:
Проблема 1. Господарсько-реєстраційна.
Справа в тому, що Закон про державну реєстрацію* (навіть, якщо вважати, що це здійснюється виключно для проведення реєстраційних дій) вимагає обов’язкової наявності керівника підприємства.
Це питання постає від моменту державної реєстрації припинення юрособи. Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб-підприємців однією з відомостей про юрособу зазначає відомості про особу, яка здійснює управління підприємством — в зазанченому випадку йдеться про керівника, який призначається загальними зборами засновників (рішенням власника) та звільняється з посади ними же (наприклад, для ТОВ — ст. 62 Закону України від 19.09.1991 р №1576-XII “Про господарські товариства”).
Відтак, насьогодні юрособа юридично існувати без керівника (за даними ЄДР) не може. Віповідно такі відомості попадають й до податкових органів, статистики тощо.
Тому, юридично управляти підприємством некерівник фактично не може, адже призначений засновниками (власником) керівник вказується в ЄДР у будь-якому випадку — чи то призначена (стороння) особа, чи то засновник.
Отже, господарсько-реєстраційна проблема дозволяє лише замінити керівника (тобто узаконити факт перепризначення).
Проблема 2. Управлінсько-трудова.
Кодекс законів про працю України дозволяє приймати на посаду керівника та звільняти з неї (ст. 24, 45), не встановлюючи обов’язковою умовою внесення змін до ЄДР.
Водночас, у разі звільнення керівника, засновник, на нашу думку, цілком може виконувати обов’язки керівника на безоплатній основі.
Але:
1. про це має бути зазначено у статуті (йдеться про можливість виконання одним із засновників обов’язків керівника за сумісництвом на безоплатній основі, у т.ч. на період відпустки, довготривалого відрядження тощо),
2. без внесення змін до ЄДР щодо затвердження управляючим органом підприємства у вигляді фізособи-засновника, офіційним керівником, який має право підпису на господарських договорах, податковій звітності, інших офіційних документах та банківських документах— є попередній (звільнений) керівник.
Відтак, для того, щоби засновник виконував обов’язки керівника за наведеними умовами запитання, можна вчинити наступним чином:
1. протоколом загальних зборів засновників (рішенням власника) покласти виконання обов’язків керівника на одного із засновників (можливо на певний період часу — скажімо до прийняття (обрання) керівника);
2. подати відповідні документи, наведені у п. 1, разом із заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юрособу (затверджений наказом Міністерства юстиції України від 06.01.2016 р. №15/5) державному реєстратору та внести зміни до ЄДР;
3. прийняти такого засновника на посаду керівника за сумісництвом (наказ по підприємству від 29.01.2016 року про прийняття на посаду за сумісництвом з 01.02.2016 року) та повідомити 29.01.2016 року про це податковий орган — за категорією найманого працівника 2 (наймані працівники без трудової книжки) в порядку, встановленому постановою КМУ «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 року №413.
Втім, наведені вище дії жодним чином не відрізняються від прийняття на посаду керівника за основним місцем, проте мають дещо інший юридичний зміст.
______________________
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити