• Посилання скопійовано

Особливоті управління підприємством, якщо директор-засновник виконує обов'язки безоплатно

На новостовреному підприємстві засновник-директор працює по сумісництву за трудовим договором. Чи може він виконувати своЇ обов'язки безоплатно? Чи треба в такому разі подавати повідомлення про прийняття працівника? Чи можна подати наказ з 01.02.2016 р. про те, що він буде виконувати обов'язки безоплатно?

З зазначеного запитання є дві категорії проблем:

Проблема 1. Господарсько-реєстраційна.

Справа в тому, що Закон про державну реєстрацію* (навіть, якщо вважати, що це здійснюється виключно для проведення реєстраційних дій) вимагає обов’язкової наявності керівника підприємства.

Це питання постає від моменту державної реєстрації припинення юрособи. Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб-підприємців однією з відомостей про юрособу зазначає відомості про особу, яка здійснює управління підприємством — в зазанченому випадку йдеться про керівника, який призначається загальними зборами засновників (рішенням власника) та звільняється з посади ними же (наприклад, для ТОВ — ст. 62 Закону України від 19.09.1991 р №1576-XII  “Про господарські товариства”).

Відтак, насьогодні юрособа юридично існувати без керівника (за даними ЄДР) не може. Віповідно такі відомості попадають й до податкових органів, статистики тощо.

Тому, юридично управляти підприємством некерівник фактично не може, адже призначений засновниками (власником) керівник вказується в ЄДР у будь-якому випадку — чи то призначена (стороння) особа, чи то засновник.

Отже, господарсько-реєстраційна проблема дозволяє лише замінити керівника (тобто узаконити факт перепризначення).

Проблема 2. Управлінсько-трудова. 

Кодекс законів про працю України дозволяє приймати на посаду керівника та звільняти з неї (ст. 24, 45), не встановлюючи обов’язковою умовою внесення змін до ЄДР. 

Водночас, у разі звільнення керівника, засновник, на нашу думку, цілком може виконувати обов’язки керівника на безоплатній основі.

Але:

1. про це має бути зазначено у статуті (йдеться про можливість виконання одним із засновників обов’язків керівника за сумісництвом на безоплатній основі, у т.ч. на період відпустки, довготривалого відрядження тощо),

2. без внесення змін до ЄДР щодо затвердження управляючим органом підприємства у вигляді фізособи-засновника, офіційним керівником, який має право підпису на господарських договорах, податковій звітності, інших офіційних документах та банківських документах— є попередній (звільнений) керівник.

Відтак, для того, щоби засновник виконував обов’язки керівника за наведеними умовами запитання, можна вчинити наступним чином:

1. протоколом загальних  зборів засновників (рішенням власника) покласти виконання обов’язків керівника на одного із засновників (можливо на певний період часу — скажімо до прийняття (обрання) керівника);

2. подати відповідні документи, наведені у п. 1, разом із заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юрособу (затверджений наказом Міністерства юстиції України від 06.01.2016 р. №15/5) державному реєстратору та внести зміни до ЄДР;

3. прийняти такого засновника на посаду керівника за сумісництвом (наказ по підприємству від 29.01.2016 року про прийняття на посаду за сумісництвом з 01.02.2016 року) та повідомити 29.01.2016 року про це податковий орган — за категорією найманого працівника 2 (наймані працівники без трудової книжки) в порядку, встановленому постановою КМУ «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 року №413.

Втім, наведені вище дії жодним чином не відрізняються від прийняття на посаду керівника за основним місцем, проте мають дещо інший юридичний зміст.

______________________

Закон України від 15.05.2003 р. №755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202512
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202557
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025152
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025467
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202593