Так, підприємство може укласти договір з фізособою-підприємцем (далі - ФОП) на отримання послуг, навіть якщо такі послуги не зазначені у свідоцтві платника єдиного податку (далі - ЄП).
Згідно з ст. 42 ГКУ підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, здійснювана суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Кожен має право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом і може самостійно обрати спрощену систему оподаткування (п. 291.3 ПКУ). У разі якщо фізична особа - підприємець отримує доходи від видів діяльності не зазначених в його облікових даних, то такий доходи оподатковуються за спеціальними правилами, встановленими ПКУ. Згідно з п. 293.4 ПКУ ставка ЄП для такого доходу встановлюється для ФОП платників ЄП 1-2 групи у розмірі 15% (для ФОП - платників ЄП 3 групи такої підвищеної ставки немає). Крім того , у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ.
Отже, саме ФОП повинен вирішувати чи є сенс йому отримувати дохід за видами діяльності, не зазначеними в його облікових даних як платника ЄП.
В то й же час, важливо перевірити наявність у контрагента державної реєстрації як суб'єкта господарювання. Основним документом, який підтвердить факт держреєстрації, є виписка або витяг із ЄДР (ч. 6 ст. 25, ч. 4 ст. 43 Закону від 15.05.03 р. №755-IV). У разі, якщо фізична особа - підприємець отримує додатково доходи від видів діяльності не зазначено в його облікових даних, то такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків - фізичних осіб. Саме такий висновок неодноразово озвучують податківці у своїх роз'ясненнях. Отже, в останньому випадку підприємство повинно буде виконати функції податкового агента та утримати ПДФО з таких доходів.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити