• Посилання скопійовано

Внесок до статутного капіталу оформляється статутними документами

Засновник хоче замість грошей передати свою власну квартиру у власність фірми як внесок у статутний фонд. Як йому правильно це зробити? Оформляти договором чи протоколом?

Внесок до статутного капіталу підприємства оформляється, перш за все, статутними документами такого підприємства. Саме в них визначається і розмір такого статутного капіталу, і те, в які формі (чим) засновники можуть здійснювати свої внески. При цьому, як правило, вартість майна, яке вони вносять, зазначають вони самі – тобто, чинне законодавство не вимагає (хоча і не забороняє) проведення незалежної оцінки для визначення ринкової вартості внеску до статутного капіталу. 

Оскільки внесення до статутного капіталу квартири є відчуженням нерухомості, то його слід оформити передачу права власності на нерухомість. Крім того, таку зміну власника нерухомості слід відповідним чином зареєструвати. Так, згідно із п. 52  Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою КМУ від 17.10.2013 р. №868, для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва у зв’язку з передачею нерухомого майна у власність юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду),  заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає акт приймання-передачі об’єкта нерухомого майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна.


 

У разі коли така передача здійснюється іншою юридичною особою, заявник, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подає рішення органу або особи, уповноважених установчими документами такої юридичної особи або законом.

У разі коли така передача здійснюється щодо об’єкта нерухомого майна, яке перебуває у спільній власності, заявник, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подає письмову згоду всіх співвласників, засвідчену відповідно до Закону України “Про нотаріат”.

Зазначені документи подаються в органи державної реєстрації прав - Укрдержреєстр та структурні підрозділи територіальних органів Мін’юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру. Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на об’єкт нерухомого майна попереднього власника такого об’єкта, заявникові не повертаються. У зв'язку з цим можливі різні підходи до формування переліку документів, які необхідно надати для держреєстрації. Одні фахівці вважають, що на додаток до акту прийому-передачі необхідно надавати свідоцтво про право власності, яке підтверджує право учасника на нерухомість, яка передається в статутний капітал, інші - що мова йде про договір купівлі-продажу корпоративних прав, на підставі якого нерухомість переходить у власність ТОВ як плата за корпоративні права, передані товариством його учаснику. 

Крім цього, для реєстрації прав на нерухомість необхідно подати:

Заяву про державну реєстрацію за формою, затвердженою наказом Мін'юсту від 17.04.2012 року №595/5;

Копію паспорта або іншого документа, що посвідчує особу (оригінал пред'являється);

Квитанцію про внесення плати за надання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

Квитанцію про оплату державного мита.

Також можуть знадобитися:

Копія документа, що підтверджує повноваження представника, якщо заява подається представником;

Письмову згоду іпотекодержателя або органу ДПС на передачу нерухомості в статутний капітал, якщо вона перебуває в іпотеці або податковій заставі.

Зазначимо, що провести держреєстрацію права власності на нерухомість, що вноситься як внесок до статутного капіталу, можна як у відділі реєстраційної служби управління юстиції за місцезнаходженням майна, так і у нотаріуса. Реєстрація в останнього можлива у випадку, якщо юрособа і його учасник вирішать укласти договір купівлі-продажу корпоративних прав та нотаріально його посвідчити.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025147
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520