Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи для виконання своєї статутної мети (цілей) має право володіти, користуватися і розпоряджатися коштами та іншим майном, яке відповідно до закону передане такому громадському об'єднанню його членами (учасниками) або державою, набуте як членські внески, пожертвуване громадянами, підприємствами, установами та організаціями, набуте в результаті підприємницької діяльності такого об'єднання, підприємницької діяльності створених ним юридичних осіб (товариств, підприємств), а також майном, придбаним за рахунок власних коштів, тимчасово наданим у користування (крім розпорядження) чи на інших підставах, не заборонених законом (див. ст. 24 Закону про громадські об’єднання).
Статтею 4 Закону про громадські об’єднання визначено перелік обмежень щодо утворення і діяльності громадських об'єднань. Серед них немає жодної згадки щодо отримання внесків від військовослужбовців-фізичних осіб.
Тому громадська організація може визначити перелік напрямків для здійснення пожертв, оголосити збір, надати реквізити і відповідно отримати кошти від фізичних осіб. Наприклад як «благодійний внесок (пожертва) на автомобіль для бригади…» або на інші витрати – в межах статутної діяльності.
Наступним кроком є надання авто військовослужбовцю. Для цього потрібно врахувати, що для збереження статусу неприбуткової організації доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (див. пп. 133.4.2 ПКУ).
Якщо статутом громадської організації не передбачено надання допомоги ЗСУ, то громадська організація може сміливо скористатися пп. 63 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. Даний пункт передбачає, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану не вважається порушенням вимог пп. 133.4 ПКУ передача майна, надання послуг неприбутковою організацією, використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для фінансування видатків, не пов’язаних з реалізацією мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, за умови що такі послуги, майно добровільно перераховані (надані, передані) ЗСУ та фізичним особам-військовослужбовцям (крім засновників, учасників таких організацій або пов’язаних з ними осіб).
Таким чином, якщо розглядати окремо дві операції, зокрема надання благодійної допомоги громадській організації та відповідно надання благодійної допомоги військовослужбовцю, то все в межах законодавства.
Проте є певний ризик. Для ПКУ постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (див. пп. 14.1.191 ПКУ).
Тому фактично не залежно від того, чи буде актив безоплатно передано чи за гроші, це буде постачанням. Однак, в першому випадку, якщо ідентифікувати таку передачу як благодійну допомогу, то громадська організація може скористатися пп. 63 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, а якщо ідентифікувати як звичайний продаж, то ніяких привілеїв не буде і як наслідок втрата статусу неприбуткової організації.
Якщо «військовослужбовець дає кошти громадській організації для того, щоб йому придбали авто», то майно вже не є безоплатно переданим і відповідно не є пожертвою в розумінні ст. 726 ЦКУ.
Тому для уникнення втрати статусу неприбутковості краще, щоб внесок зробили родичі чи знайомі.
Висновки:
1. Військовослужбовець як фізична особа має право робити благодійні внески громадським організаціям, оскільки законодавчо не визначено обмежень на такі дії;
2. Передача автомобіля військовослужбовцю в межах гуманітарної або благодійної допомоги допускається, за умови дотримання вимог пп. 63 підроз. 4 розд. ХХ ПКУ, навіть якщо це не передбачено статутом організації;
3. Військовослужбовець, передаючи кошти громадській організації на придбання авто, навіть частково, фактично придбаває його. Тому доцільно, щоб внесок робили не самі військові, а їхні родичі або сторонні особи.
***
Читайте також:
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити