• Посилання скопійовано

Як підряднику передавати виконані роботи генпідряднику?

Підрядник закупив матеріали для виконання підрядних робіт з монтажу системи відеоспостереження на будівництві. Як передавати виконані роботи генпідряднику?

Що сказано в ЦКУ

Договори підряду регулюються нормами ст. 837 — ст. 864 ЦКУ, а договори будівельного підряду додатково конкретизуються ст. 875 — ст. 886 ЦКУ.

Щодо загальних особливостей підряду.

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу (ч. 1 ст. 837 ЦКУ).

Згідно зі ст. 839 ЦКУ підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором. Підрядник відповідає за неналежну якість наданих ним матеріалу і устаткування, а також за надання матеріалу або устаткування, обтяженого правами третіх осіб.

У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення (ч. 1 ст. 843 ЦКУ). Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу (ч. 3 ст. 843 ЦКУ).

Взаємини між генеральним підрядником і субпідрядником врегульовані ст. 838 ЦКУ:

  • Підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник.
  • Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов'язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов'язку.
  • Замовник і субпідрядник не мають права пред'являти один одному вимоги, пов'язані з порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником, якщо інше не встановлено договором або законом.

 

Щодо специфіки будівельного підряду

За договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проєктно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проєктно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх (ч. 1 ст. 875 ЦКУ).

Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцеперебуванням об'єкта (ч. 2 ст. 875 ЦКУ).

Підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до прєктної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт (ч. 1 ст. 877 ЦКУ).

Договором будівельного підряду мають бути визначені склад і зміст проєктно-кошторисної документації, а також має бути визначено, яка із сторін і в який строк зобов'язана надати відповідну документацію (ч. 2 ст. 877 ЦКУ).

Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами (ч. 4 ст 882 ЦКУ).

 

Висновок за нормами ЦКУ

З наведених вище норм ЦКУ випливають такі наслідки.

В розглядуваній ситуації підрядник є субпідрядником, який виконує роботи і передає їх генпідряднику. Генпідрядник для субпідрядника виступає як замовник.

Передача робіт оформляється актом. Причому передаються виконані роботи, а не матеріали, що використовувалися підрядником. У ціні виконаної підрядником роботи генпідрядник має відшкодувати як понесені підрядником витрати (в тому числі вартість використаних матеріалів), так і власне вартість роботи.

Але це не означає, що в документах на передані роботи потрібно виділяти вартість витрат і вартість робіт окремими рядками.

За актом передаються «Роботи з монтажу системи відеоспостереження».

 

Бухгалтерський облік підрядника

Всі витрати, які поніс підрядник у зв’язку з виконанням підрядних робіт, включаючи вартість витрачених матеріалів, включається до виробничої собівартості виконаних робіт, тобто, відображається на рахунку 23, а потім в момент визнання доходу від виконаних робіт списується на собівартість виконаних робіт. Тобто, виконання підрядником робіт і передача її генпідряднику відображається в бухгалтерському обліку підрядника такими базовими проводками:

  • Дт 23 Кт 13, 20, 63, 65, 66, 91 тощо — понесені витрати на виконання робіт, в тому числі і вартість матеріалів (кредит рахунку 20);
  • Дт 361 Кт 703 — визнано дохід від виконаних робіт;
  • Дт 703 Кт 641 — нараховано ПЗ з ПДВ, якщо підрядник є платником ПДВ;
  • Дт 703 Кт 791 — дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 903 Кт 23 — списана виробнича собівартість виконаних робіт на собівартість реалізації;
  • Дт 791 Кт 903 — собівартість реалізації віднесена на фінрезультати;
  • Дт 311 Кт 361 — отримана оплата від генпідрядника.

Про особливості визнання доходів за будівельним контрактом можна почитати тут.

Наведені проводки наочно ілюструють, як вартість витрачених матеріалів включається до собівартості виконаних робіт і відшкодовується в ціні роботи.

 

Якими документами передаються виконані роботи

Вище ми зазначали, що, по-перше, роботи виконуються на підставі договору між підрядником та генпідрядником. В договорі має зазначатися склад проєктно-кошторисної документації. Тож має бути така документація.

Роботи передаються за актом приймання-передачі. Тож має бути такий акт. Але якої форми акт слід застосовувати?

Наприклад, дивимося Настанову з визначення вартості будівництва, затверджену Наказом Мінрегіону від 01.11.2021 р. №281. Згідно з п. 1.1 цієї Настанови вона є обов’язковою для визначення вартості будівництва об’єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії (далі — державні кошти).

Згідно з п. 6.1 Настанови при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об’єкту будівництва застосовуються первинні облікові документи «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (форма №КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (форма №КБ-3), які наведено у додатку 36 та додатку 37 цієї Настанови, та при твердій договірній ціні за укрупненими показниками вартості — «Звіт про виконання робіт за контрактом на об’єкті будівництва за період (місяць/рік)», «Підсумковий звіт про вартість виконаних робіт за контрактом на об’єкті будівництва за період» та «Акт здавання-приймання виконаних будівельних робіт», які наведено у додатках 38, 39 та 40 цієї Настанови.

Тобто, якщо роботи виконуються підрядником за державні кошти, обов’язково мають складатися Акт форми №КБ-2в, Довідка форми №КБ-3, а якщо договором встановлена тверда договірна ціна за укрупненими показниками вартості, то поряд з Актом і Довідкою складаються Звіт, Підсумковий звіт і Акт (див. вище).

Якщо ж роботи виконуються без залучення державних коштів, то передача робіт оформляється документами, погодженими сторонами в договорі підряду. Щоб не «винаходити велосипед», сторони можуть передачу робіт оформляти Актом форми №КБ-3 і Довідкою форми №КБ-3.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»