• Посилання скопійовано

З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?

У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?

Облік курсових різниць регламентовано П(С)БО 21. Згідно з п. 4 П(С)БО 21 монетарні статті – це статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів, а немонетарні статті - це статті інші, ніж монетарні статті балансу.

У підприємства на дату сплати авансу виникає немонетарна заборгованість, тому що вона буде погашатися товаром. Після підписання додаткової угоди про повернення передплати ця заборгованість трансформується в монетарну, оскільки тепер буде погашатися коштами.

Пунктом 8 НП(С)БО 21 визначено, що курсові різниці за монетарними статтями в іноземній валюті розраховуються на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики). Для визначення курсових різниць на дату балансу застосовується валютний курс на кінець дня дати балансу.

Тобто від дати підписання додаткової угоди, коли стаття стала монетарною і далі, на кожну дату балансу та погашення заборгованості, на неї нараховуються курсові різниці.

Положеннями НП(С)БО не передбачено нарахування чи сторнування курсових різниць ретроспективно. 

Підприємство нараховувало курсові різниці на монетарну заборгованість до дати укладання нової додаткової угоди щодо відвантаження товару. З дати її підписання дебіторська заборгованість із монетарної знову перетворилася на немонетарну. В наведеній ситуації необхідно визначити курсову різницю на дату балансу та на дату підписання додаткової угоди і включити її у загальному порядку до доходів або витрат – рахунок 714 або 945.

Одночасно з цим сформується гривневий еквівалент немонетарної статті за курсом на дату підписання додатковоїугоди. Від дати підписання додаткової угоди, коли виникла немонетарна стаття, підприємство вже не нараховує курсові різниці.

Раніше нараховані доходи і витрати від курсової різниці спричинені тимчасовою перекваліфікацією заборгованості у монетарну, тому вони не підлягають сторнуванню.

***

Додатково читайте:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202540
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025127
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025413
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202587
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520