Облік курсових різниць регламентовано П(С)БО 21. Згідно з п. 4 П(С)БО 21 монетарні статті – це статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів, а немонетарні статті - це статті інші, ніж монетарні статті балансу.
У підприємства на дату сплати авансу виникає немонетарна заборгованість, тому що вона буде погашатися товаром. Після підписання додаткової угоди про повернення передплати ця заборгованість трансформується в монетарну, оскільки тепер буде погашатися коштами.
Пунктом 8 НП(С)БО 21 визначено, що курсові різниці за монетарними статтями в іноземній валюті розраховуються на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики). Для визначення курсових різниць на дату балансу застосовується валютний курс на кінець дня дати балансу.
Тобто від дати підписання додаткової угоди, коли стаття стала монетарною і далі, на кожну дату балансу та погашення заборгованості, на неї нараховуються курсові різниці.
Положеннями НП(С)БО не передбачено нарахування чи сторнування курсових різниць ретроспективно.
Підприємство нараховувало курсові різниці на монетарну заборгованість до дати укладання нової додаткової угоди щодо відвантаження товару. З дати її підписання дебіторська заборгованість із монетарної знову перетворилася на немонетарну. В наведеній ситуації необхідно визначити курсову різницю на дату балансу та на дату підписання додаткової угоди і включити її у загальному порядку до доходів або витрат – рахунок 714 або 945.
Одночасно з цим сформується гривневий еквівалент немонетарної статті за курсом на дату підписання додатковоїугоди. Від дати підписання додаткової угоди, коли виникла немонетарна стаття, підприємство вже не нараховує курсові різниці.
Раніше нараховані доходи і витрати від курсової різниці спричинені тимчасовою перекваліфікацією заборгованості у монетарну, тому вони не підлягають сторнуванню.
***
Додатково читайте:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити