• Посилання скопійовано

Довгострокове медичне страхування працівників підприємства за рахунок профспілки

Профспілка перераховує кошти страховій компанії згідно з довгостроковим договором на медстрахування працівників. Договір має додаток з ПІБ працівників і зазначенням місячної страхової суми. Чи повинна профспілка сплачувати податки при перерахуванні вказаних коштів і як визначити для цього базу оподаткування, враховуючи відсутність доходу працівників в обліку профспілкової організації?

Згідно з ст. 14 Закону №1045 профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. Статут (положення) профспілки повинен містити, серед іншого, інформацію про:

  • джерела надходження (формування) коштів профспілки та
  • напрями їх використання.

Конкретизують таку інформацію в кошторисах, які щорічно складає профспілка і які затверджуються загальними зборами членів.

Отже, якщо внутрішніми документами профспілки здійснювати такі виплати дозволено чи хоча б не заборонено, профспілка може оплачувати медстрахування. 

Також, якщо статутом профспілки передбачена можливість направлення коштів працівників на медичне страхування працівників, що є членами такої профспілкової організації, то така профспілка не втратить статус неприбуткової, оскільки в цьому разі це є її статутною діяльністю – піклуватися про працівників.

Щодо оподаткування зазначимо:

Податківці, зокрема в ІПК від 12.04.2019 р. №1580/6/99-99-13-02-03-15/ІПК зазначали, що у разі якщо профспілковою організацією сплачено пенсійні внески у межах недержавного пенсійного забезпечення або страхові платежі (страхові внести) страховим організаціям за платника податку чи на його користь, суми таких внесків/платежів включаються профспілковою організацією, як податковим агентом, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника.

Зважаючи на те, що страхові платежі здійснені на користь працівників, що не є безпосередньо працівниками профспілки, розглянемо варіант уникнення сплати профспілкою ПДФО.

Оскільки страхові внески згідно довгострокового договору на медичне страхування працівників здійснюватимуться страховій компанії щомісячно, у пригоді стане пп. 165.1.39 ПКУ, керуючись яким профспілка матиме право не оподатковувати ПДФО вартість негрошового подарунку, що не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року,  тобто в сумі, яка у 2023 році становить 1625,00 грн.

У додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ вартість неоподатковуваного подарунку відображається на ознакою доходу «160».

Також можна скористатися пп. 165.1.47 ПКУ, відповідно до якого профспілка може неоподатковувати ПДФО суму виплати здійсненої на користь члена такої профспілки у розмірі, що сукупно протягом року не перевищує граничної суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (пп. 169.1.4 ПКУ), яка у 2023 році становить 3760,00 грн.

У додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ вартість неоподатковуваної суми відображається на ознакою доходу «167». 

У разі перевищення вказаної суми чи суми подарунку у працівника виникає додаткове благо, у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (пп. "е" пп. 164.2.17 ПКУ). При цьому дохід потрібно збільшити на натуральний коефіцієнт та з якого утриманий ПДФО та ВЗ (без застосування коефіцієнта) відображається у додатку 4ДФ за ознакою доходу «126».

Профспілка з оподатковуваного доходу на користь працівника підприємства (члена профспілки), зобов’язана утримувати ПДФО із суми такого доходу за його рахунок (тобто податки не повинні бути витратами профспілки) за ставкою 18% (пп. 168.1.1 ПКУ).

Розмір доходу працівників визначається за умовами договору страхування – в сумі страхового платежу, тому не можна говорити, що в обліку профспілкової організації немає доходів працівників. Доходом є сама вартість страхового полісу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025453
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520