• Посилання скопійовано

Довгострокове медичне страхування працівників підприємства за рахунок профспілки

Профспілка перераховує кошти страховій компанії згідно з довгостроковим договором на медстрахування працівників. Договір має додаток з ПІБ працівників і зазначенням місячної страхової суми. Чи повинна профспілка сплачувати податки при перерахуванні вказаних коштів і як визначити для цього базу оподаткування, враховуючи відсутність доходу працівників в обліку профспілкової організації?

Згідно з ст. 14 Закону №1045 профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. Статут (положення) профспілки повинен містити, серед іншого, інформацію про:

  • джерела надходження (формування) коштів профспілки та
  • напрями їх використання.

Конкретизують таку інформацію в кошторисах, які щорічно складає профспілка і які затверджуються загальними зборами членів.

Отже, якщо внутрішніми документами профспілки здійснювати такі виплати дозволено чи хоча б не заборонено, профспілка може оплачувати медстрахування. 

Також, якщо статутом профспілки передбачена можливість направлення коштів працівників на медичне страхування працівників, що є членами такої профспілкової організації, то така профспілка не втратить статус неприбуткової, оскільки в цьому разі це є її статутною діяльністю – піклуватися про працівників.

Щодо оподаткування зазначимо:

Податківці, зокрема в ІПК від 12.04.2019 р. №1580/6/99-99-13-02-03-15/ІПК зазначали, що у разі якщо профспілковою організацією сплачено пенсійні внески у межах недержавного пенсійного забезпечення або страхові платежі (страхові внести) страховим організаціям за платника податку чи на його користь, суми таких внесків/платежів включаються профспілковою організацією, як податковим агентом, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника.

Зважаючи на те, що страхові платежі здійснені на користь працівників, що не є безпосередньо працівниками профспілки, розглянемо варіант уникнення сплати профспілкою ПДФО.

Оскільки страхові внески згідно довгострокового договору на медичне страхування працівників здійснюватимуться страховій компанії щомісячно, у пригоді стане пп. 165.1.39 ПКУ, керуючись яким профспілка матиме право не оподатковувати ПДФО вартість негрошового подарунку, що не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року,  тобто в сумі, яка у 2023 році становить 1625,00 грн.

У додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ вартість неоподатковуваного подарунку відображається на ознакою доходу «160».

Також можна скористатися пп. 165.1.47 ПКУ, відповідно до якого профспілка може неоподатковувати ПДФО суму виплати здійсненої на користь члена такої профспілки у розмірі, що сукупно протягом року не перевищує граничної суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (пп. 169.1.4 ПКУ), яка у 2023 році становить 3760,00 грн.

У додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ вартість неоподатковуваної суми відображається на ознакою доходу «167». 

У разі перевищення вказаної суми чи суми подарунку у працівника виникає додаткове благо, у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (пп. "е" пп. 164.2.17 ПКУ). При цьому дохід потрібно збільшити на натуральний коефіцієнт та з якого утриманий ПДФО та ВЗ (без застосування коефіцієнта) відображається у додатку 4ДФ за ознакою доходу «126».

Профспілка з оподатковуваного доходу на користь працівника підприємства (члена профспілки), зобов’язана утримувати ПДФО із суми такого доходу за його рахунок (тобто податки не повинні бути витратами профспілки) за ставкою 18% (пп. 168.1.1 ПКУ).

Розмір доходу працівників визначається за умовами договору страхування – в сумі страхового платежу, тому не можна говорити, що в обліку профспілкової організації немає доходів працівників. Доходом є сама вартість страхового полісу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202418
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202437
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202435
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202435
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024133