• Посилання скопійовано

Відмінність між благодійною та гуманітарною допомогою

Як розрізнити благодійну та гуманітарну допомогу? Якщо в документах, актах приймання-передачі зазначено "передано гуманітарну (благодійну) допомогу", таку допомогу вважати благодійною чи гуманітарною чи на власний розсуд?

Гуманітарна допомога

Згідно з ст. 1 Закону про гуманітарну допомогу, гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. 

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст. 3 Закону "Про благодійну діяльність та благодійні організації"

Звертаємо увагу, що мова йде саме про благодійництво, а не про благодійну допомогу.

 

Благодійна допомога

Зауважимо, що Закон про благодійну діяльність не дає визначення терміну «благодійна допомога», але наводить загальне визначення благодійної діяльності. 

Благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара (ст. 1 Закону про благодійну діяльність).

Проте ст. 3 Закону про благодійну діяльність чітко регламентує цілі та сфери благодійної діяльності, а ст. 5 даного Закону види благодійної діяльності.

 

Відмінність

При цьому Закон про гуманітарну допомогу містить чітку ознаку для відрізнення гуманітарної допомоги від благодійної: певні безоплатно надані товари, роботи або послуги можуть бути визнані як гуманітарна допомога лише за рішенням уповноваженого державного органу (центральним органом виконавчої влади в даній сфері є Мінсоцполітики) - згідно з ст. 5 та ст. 6 Закону про гуманітарну допомогу.

А до спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги, визначених ст. 4 Закону про гуманітарну допомогу, належать:

 • центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення;
 • Рада міністрів Автономної Республіки Крим;
 • обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

 

Акт приймання-передачі

Відповідь на питання, як допомогу вважати благодійною чи гуманітарною, якщо в актах приймання-передачі зазначено "передано гуманітарну (благодійну) допомогу", розглядати конкретно товари як гуманітарну допомогу, можливо лише після ретельного вивчення конкретної інформації про них та визначення того, чи визнавались вони гуманітарною допомогою в офіційному порядку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

 • Допомога на поховання дитини: як оформити?
  Працівниця народила і дитина наступного дня померла, їй видали свідоцтво про смерть. Як оформити допомогу на поховання?
  21.06.202416
 • Чи можна сплатити фізособі-нерезиденту за послуги, якщо вона не має РНОКПП?
  ТОВ отримало консалтингові послуги від ФО-нерезидента, який не має РНОКПП. Сума – 3000 євро, що менше 400 тис. грн. Як провести оплату за такі послуги та звітувати за відсутності РНОКПП у ФО-нерезидента? Чи можливо здійснити оплату через рахунки ТОВ у платіжних системах Revolut або Payoneer? Чи можливо здійснювати оплату від ТОВ для фізособи або ФОП (резидента з РНОКПП) на рахунок у платіжних системах Revolut або Payoneer?
  20.06.202421
 • Чи може благодійна організація безоплатно надати ТОВ портативні зарядні станції?
  Благодійна організація (БО) отримала 10.02.2023 р. гуманітарну допомогу (портативні зарядні станції) від нерезидента, також є декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою. Неприбуткова організація в реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги не зареєстрована. Гуманітарна допомога була разовою. Портативні станції передані безоплатно військовим частинам ЗСУ в 2023 р. та в 2024 р. Чи може БО надати безоплатно портативні станції, які залишились, ТОВ на загальній системі оподаткування або залишити собі?
  20.06.202424
 • Чи буде компенсація витрат на оплату праці працівника-ВПО, який направлений з центру зайнятості?
  Прийнятий на роботу працівник, який направлений із центру зайнятості, він студент, йому 17 років і він ВПО. Його прийнято на неповний робочий день. Чи можна подавати заяву на компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб?
  18.06.202417
 • Формування статутного капіталу ТОВ, якщо один з учасників не внесе кошти
  ТОВ (платник податку на прибуток та платник ПДВ), в якому 4 учасника: 1 учасник - 20%, 2 учасник - 10%; 3 учасник - 50%; 4 учасник - 20%, збільшує СК. Є ймовірність невнесення 4-м учасником додаткового внеску для збільшення СК з подальшим ігноруванням рішення загальних зборів. Як відобразити в обліку кошти, які будуть внесені учасниками, як додаткові внески для збільшення статутного капіталу ТОВ, згідно рішення загальних зборів (етап 1)? Як будуть відображені ці гроші в обліку ТОВ? У разі, якщо загальні збори не приймуть затверджуючого рішення (етап 3), як ці кошти будуть проведені в обліку ТОВ для повернення учасникам?
  12.06.202427