• Посилання скопійовано

Філія БО без статусу ЮО: оренда квартири для нерезидента-волонтера

Філія міжнародної благодійної організації без статусу юрособи в Україні планує орендувати квартиру для нерезидента, який приїздить в Україну для надання консультацій на волонтерських засадах. За цю квартиру планує сплачувати з розрахункового рахунку. Чи потрібно вартість цієї оренди обкладати ПДФО та ВЗ (як додаткове благо)? Чи можна віднести на витрати?

Іноземні суб’єкти господарювання можуть відкривати в Україні свої представництва, як і українські суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності на території інших держав (абз. 16 ст. 5 Закону про ЗЕД). Представництвом вважається установа (або особа), яка представляє інтереси іноземного суб’єкта, маючи належно оформлені повноваження від нього (ст. 1 Закону про ЗЕД).

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону «Про громадські об’єднання», відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації акредитується в Україні без надання статусу юридичної особи в порядку, визначеному Законом.

Згідно з ст. 2 ЦКУ, учасниками цивільних правовідносин є фізичні та юридичні особи. Статтею 21 Закону про громадські об'єднання передбачає право бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства лише для громадських об'єднань з правами юридичної особи.

Організація без статусу юридичної особи є суб'єктом, щоможе мати права, передбачені ч. 1 ст. 21 Закону про громадські об'єднання, але, не маючи відповідної правосуб'єктності та не може укладати і виконувати договори як окрема особа.

Тобто, філія іноземної благодійної організації без права юридичної особи не може вступати від свого імені у відносини, а має завжди виступати від імені іноземної компанії (наприклад, в договорах стороною завжди вказується іноземна компанія). Власність в Україні оформляється на іноземну компанію. І всю відповідальність несе іноземна компанія.

Така філія виконує саме представницькі функції та єдиним джерелом доходів є кошти від нерезидента на утримання.

Тому, якщо філія міжнародної благодійної організації без статусу юридичної особи в Україні планує орендувати квартиру для нерезидента, який приїздить в Україну для надання консультацій на волонтерських засадах, потрібно діяти за законодавством України. Договір оренди укладати від імені нерезидента-юрособи, а найм такої квартири має бути пов’язаний з метою діяльності благодійної організації.

Оренда житла для особи нерезидента буде його доходом, отриманим, як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ) з утриманням та сплатою ПДФО і ВЗ, як з негрошового доходу. Такій особі доведеться повернути благодійній організації ПДФО та ВЗ шляхом внесення через касу банку на поточний рахунок організації. Також фізособа-нерезидент повинна отримати реєстраційний номер картки платника податків – докладніше про це тут.

 

 

Чи потрібно подавати Додаток 4ДФ об’єднаної звітності з інформацією про доходи нерезидента? Якою нормою ПКУ передбачено необхідність нерезидента ставати на облік у податкових органах України?

Так, потрібно. Для персоніфікованого відображення в Додатку 4ДФ об’єднаної звітності нарахованого та виплаченого доходупотрібно мати реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) фізособи-нерезидента. 

Отримати РНОКПП нерезидент може особисто або через законного представника чи уповноважену особу (п. 70.5 ПКУ). Таким представником може бути філія організації в особі її працівника. Для цього потрібно:

  • подати відповідному контролюючому органу облікову картку фізичної особи – платника податків за формою №1ДР, яка є водночас заявою для реєстрації у Державному реєстрі;
  • додати до облікової картки документ, що посвідчує особу, та засвідчений в установленому законодавством порядку його переклад українською мовою. 

Фізособа-нерезидент отримує РНОКПП, щоб організація маламожливість відобразити виплачену винагороду та подати Додаток 4ДФ об’єднаної звітності.

Вартість оренди можна віднести на інші витрати операційної діяльності – 949 рахунок звітного періоду, якщо консультації нерезидента є виконанням цілі, мети чи є частиною проекту.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202433
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202430
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202432
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131