• Посилання скопійовано

Товар оплатили і частково отримали, а документів на нього немає: що робити?

Покупець – платник ПДВ перерахував кошти продавцю – платнику ПДВ за виготовлення металевих конструкцій без договору на 100%. Товар було отримано на 90%, а видаткову накладну і ТТН взагалі не отримано. Почалася війна і продавець не виходить на зв‘язок. Як покупцю оприбуткувати товар і закрити дебіторську заборгованість постачальника за передплатою?

Описану ситуацію можна розглядати так: 

  • Перерахування коштів в оплату товару підтверджено банківською випискою. Той факт, що кошти були перераховані вірно, можна підтвердити рахунком на оплату, у якому є реквізити продавця, даними банківської виписки, де видно платіж за цими реквізитами, та відсутністю факта повернення коштів. Якщо кошти не повернулися, значить, вони були зараховані за відповідними реквізитами;
  • Операція постачання товару відбулася, але не повністю, на 90%. Проте ця операція не підтверджена первинними документами. Незважаючи на це, її потрібно відобразити в обліку. Як це зробити, ми докладно писали тут. В даному випадку слід оприбуткувати фактичну кількість товару, яка була отримана. Після того, як покупець відобразить в обліку оприбуткування 90% товару, заборгованість постачальника також закриється на 90%. 
  • Зовсім не оприбутковувати цей товар не можна, оскільки він фактично був отриманий і може бути проданий далі або використаний в діяльності покупця;
  • Остаточні розрахунки з постачальником можна буде провести лише після того, як буде відновлено контакт з ним і отримано від нього належні документи, підписано акти звірки тощо.

Якщо зв’язок з постачальником поновити не вдасться, тоді його заборгованість можна буде списати після спливу строку позовної давності.

Що стосується ПДВ, то якщо покупець отримав належні податкові накладні, він може включити їх до податкового кредиту з ПДВ. Наприклад, якщо оплата була здійснена двома платежами по 50% суми, і постачальник встиг зареєструвати одну ПН на один платіж 50%, то таку ПН можна включити в податковий кредит, оскільки перша подія (оплата) відбулася. Решта 50% залишається непідтверженою, поки постачальник не зареєструє ПН. 

Якщо ж платіж був один на всі 100% суми, а постачальник чомусь зареєстрував ПН тільки на 50%, то така ПН не є правильною і її не можна включати до податкового кредиту, поки постачальник не проведе відповідні виправлення.

Остаточні розрахунки з ПДВ також можна буде здійснити тільки після відновлення зв’язку з постачальником. Якщо зв’язок поновити не вдасться і не вдасться отримати ПН на всю суму цієї операції, то суму ПДВ, що залишається не підтвердженою податковими накладними, доведеться списати до складу інших операційних витрат. Докладніше про це – тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025147
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520