• Посилання скопійовано

Оформлення збору коштів для ЗСУ

Як ТОВ та ФОП на ЄП групи 3 документально оформити збір коштів від клієнтів на ЗСУ готівкою або з картки клієнта в клініці?

Публічний збір благодійних пожертв

Якщо ТОВ чи ФОП планують збирати кошти від клієнтів на потреби ЗСУ, то такі операції з точки зору чинного законодавства належать до такого поняття, як публічний збір благодійних пожертв. 

Врегульовано такі операції Законом про благодійність.

Публічний збір добровільних пожертв — це добровільний збір цільової допомоги у формі коштів або майна серед невизначеного кола осіб, для досягнення цілей, визначених Законом про благодійність (див. ч. 2 ст. 3 та ч. 1 ст. 7 цього Закону), — освіта, охорона здоров'я, соціальний захист, спорт, сприяння обороноздатності тощо.

Детально це питання ми розглядали тут.

 

Укладення договору з Міноборони чи благодійною організацією

Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону про благодійність публічний збір благодійних пожертв для забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності та функціонування ЗСУ здійснюється особами, зазначеними у частинах другій-п’ятій цієї статті, згідно з нормами Порядку №451 (Порядок здійснення публічного збору благодійних пожертв для забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності та функціонування Збройних сил України, затверджений постановою КМУ від 30.06.2015 р. №451).

Якщо поєднати норми ч. 2 – 5 ст. 7 Закону про благодійність та Порядку №451, отримаємо такі особливості збирання благодійних пожертв.

Є два варіанти публічного збирання благодійних пожертв.

За першим ТОВ чи ФОП має укласти договір доручення чи комісії з благодійною організацією на збирання пожертв і зібрані таким чином пожертви передати благодійній організації. А вже остання передасть зібране Міноборони, на підставі договору з Міноборони.

За другим збирач пожертв (ТОВ чи ФОП) укладає договір доручення чи комісії на збирання пожертв безпосередньо із Міноборони. Зібрані за таким договором кошти передаються Міноборони.

Якщо укладається договір з благодійною організацією (за першим варіантом), то згідно з ч. 4 ст. 7 Закону про благодійність, то в ньому визначають, зокрема:

  • цілі збору коштів або іншого майна;
  • місце збору коштів або іншого майна;
  • строк збору коштів або іншого майна;
  • порядок їх цільового використання;
  • порядок обліку та звітності;
  • відповідальність особи, яка здійснює публічний збір благодійних пожертв, перед бенефіціаром і благодійниками у разі порушення контракту (договору) або порядку використання таких пожертв.

Таким чином, саме в договорі має зазначатися, як мають збиратися кошти від клієнтів, як оформлятися. 

Якщо укладається договір за другим варіантом (з Міноборони), договір має визначати (див. п. 7 Порядку №451):

  • цілі збору благодійних пожертв;
  • місце збору благодійних пожертв;
  • строк збору благодійних пожертв;
  • порядок їх цільового використання;
  • порядок обліку, звітності;
  • порядок зарахування коштів на спеціальні реєстраційні рахунки Міноборони;
  • відповідальність особи, яка здійснює публічний збір благодійних пожертв, перед Міноборони в разі порушення умов договору або порядку використання таких пожертв.

В п. 5 Порядку №451 розглянуто особливості збору благодійних пожертв готівкою в скриньки. Детально ці особливості ми розглянули тут. У разі збирання коштів у скриньки їх розкриття здійснюється комісією, склад якої затверджується ТОВ, ФОП, і оформляється актом розкриття. На підставі акту кошти пожертви оприбутковуються в касі ТОВ, що оформляється прибутковим касовим ордером. У ФОП каси немає, тому отримані на підставі акта кошти він може відразу внести на свій рахунок, з якого перерахувати на рахунок Міноборони, або відразу перерахувати на рахунок Міноборони.

Але договором з Міноборони чи з благодійною організацією може визначатися й інший порядок.

Наприклад, збирач пожертви може виписувати рахунок на власні послуги, де окремим рядком зазначати суму пожертви. За таким рахунком клієнт оплачує одночасно як послуги, так і суму пожертви. Або може виписувати окремий рахунок на суму пожертви. Тоді клієнт оплачує за таким рахунком суму пожертви.

В договорі також може визначатися, що пожертва отримується від клієнтів готівкою та/або безготівковим перерахуванням з картки клієнта на рахунок збирача пожертви. В договорі може зазначатися, що якщо кошти отримуються готівкою, то збирач пожертви має видати отримувачу, приміром, чек РРО чи квитанцію ПКО. 

 

Чи може ФОП на ЄП групи 3 збирати пожертви

Це питання ми детально проаналізували тут.

На погляд податкової, ФОП не може збирати такі пожертви, збирати пожертви може тільки фізична особа. Ми з таким висновком не згодні і власні аргументи навели в матеріалі за наведеним вище посиланням. 

Але ми розуміємо, що якщо ФОП всупереч думці податкової почне збирати пожертви, це може призвести до конфліктної ситуації. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати ІПК. Або взагалі не збирати пожертви через ФОП.

Якщо ФОП таки почне збирати пожертви, податкова може вважати, що ці пожертви отримані не ФОП, а фізособою.

Але зібрані фізособою кошти податкова може прирівняти до доходів фізособи, в такому разі за наслідками року, в якому зібрані пожертви, потрібно буде подати до податкової декларацію і з суми отриманих пожертв сплатити ПДФО 18% і ВЗ 1,5%.

Щоб уникнути оподаткування, фізособа може зареєструватися волонтером. В такому разі зібрані кошти не будуть оподатковуваним доходом, якщо виконані умови п. «б» пп. 165.1.54 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202551
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025129
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025417
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202588
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520