• Посилання скопійовано

Чи можна не застосовувати рахунок 23 при наданні транспортних послуг?

Транспортне підприємство - перевізник, платник податку на прибуток з обсягом річного доходу до 20 млн грн веде облік витрат без застосовування рахунку 23. Витрати розподіляються за рахунками 903, 91, 92. Залишків незавершеного виробництва не буває. Чи можна не застосовувати рахунок 23? Яка за це відповідальність?

Чи потрібно при наданні послуг застосовувати рахунок 23?

Порядок класифікації та обліку витрат операційної діяльності та віднесення їх до собівартості, адміністративних витрат, витрат на збут та інших витрат операційної діяльності регламентовано П(С)БО 16, який є обов’язковим до застосування, зокрема, всіма госпрозрахунковими підприємствами.

Разом з цим, Інструкція №291 (якою затверджено план рахунків) визначає, яким чином відображати такі витрати, зокрема, на рахунках 23, 91, 92, 93, 94.

Згідно з п. 11 П(С)БО 16, нерозподілені постійні загальновиробничі витрати разом із виробничою собівартістю продукції (робіт, послуг), яка біла реалізована протягом звітного періоду, та наднормативними виробничими витратами формують собівартість реалізованої продукції, робіт, послуг.

Тобто П(С)БО 16 передбачає єдиний підхід до визначення собівартості як товарів, так і послуг – із застосуванням рахунку обліку виробничої собівартості (23 – згідно з Інструкцією №291).

Проте все ж таки собівартість продукції має певні особливості, зокрема, на відміну від готової продукції, яка може перебувати певний час на складі до моменту продажу, послуги, зазвичай, споживаються безпосередньо в момент їх надання. Тому в основному за послугами не виникає незавершеного виробництва. Однак це не означає, що відсутність незавершеного виробництва свідчить про те, що рахунок 23 можна не застосовувати. Все ж таки правильніше здійснювати облік виробничих витрат наданих послуг з перевезення через рахунок 23 «Виробництво».

Відображення виробничих витрат у складі рахунків 92, 93, 94 призведе до неможливості визначення виробничої собівартості, а отже, можливого викривлення показників фінансової звітності (зокрема, звіту про фінрезультат).

Водночас, якщо підприємство має змогу визначити виробничу собівартість і, відповідно, уникнути перекручування звітності, то облік витрат можна вести і без субрахунку 23 (крім того, такий підхід можна прописати і в обліковій політиці підприємства з обґрунтуванням ефективності такого підходу).

Детальніше про використання рахунку 23 при наданні послуг ми писали тут.

 

Яка відповідальність передбачена у разі незастосування рахунку 23?

Згідно з умовами запитання, у підприємства при наданні послуг відсутнє незавершене виробництво, а отже, облік витрат без застосування субрахунку 23 не призведе до заниження чи іншого викривлення об’єкту оподаткування податком на прибуток, оскільки не вплине на загальний фінрезультат до оподаткування у бухобліку.

А за викривлення показників фінзвітності чи обліку може бути застосовано лише адмінштраф передбачений ст. 164-2 КпАП до посадових осіб підприємства у розмірі від 136 до 255 грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202416
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202435
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202432
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202434
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024133