Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Чи можна не застосовувати рахунок 23 при наданні транспортних послуг?

Транспортне підприємство - перевізник, платник податку на прибуток з обсягом річного доходу до 20 млн грн веде облік витрат без застосовування рахунку 23. Витрати розподіляються за рахунками 903, 91, 92. Залишків незавершеного виробництва не буває. Чи можна не застосовувати рахунок 23? Яка за це відповідальність?

Чи потрібно при наданні послуг застосовувати рахунок 23?

Порядок класифікації та обліку витрат операційної діяльності та віднесення їх до собівартості, адміністративних витрат, витрат на збут та інших витрат операційної діяльності регламентовано П(С)БО 16, який є обов’язковим до застосування, зокрема, всіма госпрозрахунковими підприємствами.

Разом з цим, Інструкція №291 (якою затверджено план рахунків) визначає, яким чином відображати такі витрати, зокрема, на рахунках 23, 91, 92, 93, 94.

Згідно з п. 11 П(С)БО 16, нерозподілені постійні загальновиробничі витрати разом із виробничою собівартістю продукції (робіт, послуг), яка біла реалізована протягом звітного періоду, та наднормативними виробничими витратами формують собівартість реалізованої продукції, робіт, послуг.

Тобто П(С)БО 16 передбачає єдиний підхід до визначення собівартості як товарів, так і послуг – із застосуванням рахунку обліку виробничої собівартості (23 – згідно з Інструкцією №291).

Проте все ж таки собівартість продукції має певні особливості, зокрема, на відміну від готової продукції, яка може перебувати певний час на складі до моменту продажу, послуги, зазвичай, споживаються безпосередньо в момент їх надання. Тому в основному за послугами не виникає незавершеного виробництва. Однак це не означає, що відсутність незавершеного виробництва свідчить про те, що рахунок 23 можна не застосовувати. Все ж таки правильніше здійснювати облік виробничих витрат наданих послуг з перевезення через рахунок 23 «Виробництво».

Відображення виробничих витрат у складі рахунків 92, 93, 94 призведе до неможливості визначення виробничої собівартості, а отже, можливого викривлення показників фінансової звітності (зокрема, звіту про фінрезультат).

Водночас, якщо підприємство має змогу визначити виробничу собівартість і, відповідно, уникнути перекручування звітності, то облік витрат можна вести і без субрахунку 23 (крім того, такий підхід можна прописати і в обліковій політиці підприємства з обґрунтуванням ефективності такого підходу).

Детальніше про використання рахунку 23 при наданні послуг ми писали тут.

 

Яка відповідальність передбачена у разі незастосування рахунку 23?

Згідно з умовами запитання, у підприємства при наданні послуг відсутнє незавершене виробництво, а отже, облік витрат без застосування субрахунку 23 не призведе до заниження чи іншого викривлення об’єкту оподаткування податком на прибуток, оскільки не вплине на загальний фінрезультат до оподаткування у бухобліку.

А за викривлення показників фінзвітності чи обліку може бути застосовано лише адмінштраф передбачений ст. 164-2 КпАП до посадових осіб підприємства у розмірі від 136 до 255 грн.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Витрати , Відповідальність , Штрафи , Послуги

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі