• Посилання скопійовано

Чи може ТОВ орендувати офіс у засновника юрособи за 1 грн?

ТОВ зареєстроване і фактично знаходиться за юрадресою засновника (юрособа). Чи може зазначене ТОВ орендувати офіс у засновника за ціною 1 грн на місяць? У разі оренди офісу в іншому місці, чи обов'язково змінювати юрадресу?

Щодо оренди за 1 грн

Згідно із ч. 1 ст. 762 ЦКУ, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Тобто, яку ціну сторони встановлять договором, та і буде застосовуватися. Звісно, що сторони можуть встановити ціну на рівні 1 грн на місяць. Навіть більше – сторони можуть замість договору оренди укласти договір позички, який є по суті є безоплатним договором оренди (див. ст. 827 ЦКУ).

Щоправда, у разі оренди державного чи комунального майна орендна плата визначається за результатами аукціону (див. ч. 2 ст. 17 Закону «Про оренду державного та комунального майна»).

Тобто, повторимося, сторони мають право укласти договір оренди з орендною платою 1 грн на місяць. Але очевидно, що ринкова ціна оренди буде вищою. Тому варто враховувати податкові особливості такої ситуації.

Якщо засновник юрособа, який надає майно в оренду, є платником ПДВ, він має визначати базу оподаткування від послуг оренди на рівні договірної ціни (1 грн), але не нижче звичайних цін. На погляд податкової, звичайна ціна має відповідати ринковій ціні (див., наприклад, ІПК ДПСУ від 02.09.2020 р. №3668/ІПК/99-00-05-06-02-06). Така думка досить дискусійна. З нашого погляду, у разі постачання «самостійно виготовлених послуг» (до яких можна віднести послуги з оренди власного майна), ПДВ нараховується тільки на договірну вартість. Але якщо ви не бажаєте зайвих суперечок з податковою, може бути доцільним нараховувати ПДВ, виходячи з ринкової ціни оренди. 

Якщо ТОВ орендар є платником ЄП групи ІІІ, податківці можуть спробувати включити до складу доходу, який обкладається ЄП, різницю між ринковою вартістю оренди і ціною 1 грн, на підставі пп. 292.3 ПКУ. Звісно, що в цій нормі йде мова про безоплатно отримані послуги, а не про послуги вартістю менше ринкової. Але ж цю норму можна трактувати по-різному. Тому вірогідність такого сценарію є, про що ми маємо попередити.

Якщо ТОВ орендар є платником податку на прибуток, податкова може вважати, що ТОВ отримало дохід на суму різниці між ринковою вартістю оренди і ціною 1 грн, а тому на суму такого доходу потрібно збільшити фінрезультат до оподаткування і, як наслідок, об’єкт оподаткування податком на прибуток. Звісно, що й така думка досить дискусійна. Але ж ми маємо попередити про можливі проблеми.

 

Щодо місцезнаходження офісу

Відповідно до ст. 93 ЦКУ, місцезнаходженням юридичної особи є:

  • фактичне місце ведення діяльності чи 
  • розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Відповідно до пп. 45.2 ПКУ, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до пп. 16.1.11 ПКУ, платник податку зобов’язаний повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи.

Таким чином, якщо юрособа зареєстрована за місцезнаходженням орендованого офісу, в разі оренди офісу в іншому місці потрібно вносити зміни у Єдиний держреєстр. А з останнього надійде інформація до податкової про зміну місцезнаходження (див. п. 9.1, п. 9.5, п. 9.6 Порядку №1588).

Штраф за нереєстрацію змін про зміну місцезнаходження – 1020 грн (див. пп. 117.1 ПКУ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025150
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202593
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520