Відповідно до ч. 2 ст. 795 ЦКУ договором найму транспортного засобу може бути встановлено, що він передається у найм з екіпажем, який його обслуговує. Такий екіпаж провадить управління та технічну експлуатацію авто, причому екіпаж не припиняє трудових відносин з наймодавцем (ч. 1 ст. 805 ЦКУ).
Таким чином, благодійна організація може орендувати авто з водієм.
Відповідно до ч. 1 ст. 799 ЦКУ договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі. Причому такий договір за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 2 ст. 799 ЦКУ).
Щоправда, якщо договір укладається з ФОП, нотаріальне посвідчення не вимагається. Ця думка підтверджується обширною судовою практикою:
- Постанова ВГСУ від 15.03.11 р. №03/2073;
- Постанова ВГСУ від 06.08.12 р. у справі №14/5025/1982/11;
- Постанова ВГСУ від 02.08.17 р. №911/2761/16;
- Ухвала ВАСУ від 04.04.17 р. у справі №К/800/26479/16;
- п. 1 інформаційного листа ВГСУ від 22.01.13 р. №01-06/85/2013;
- п. 3.2 Постанови Пленуму ВГСУ від 29.05.13 р. №11 і багато інших.
Відповідно до ст. 800 ЦКУ наймач (у нас - благодійна організація) самостійно здійснює використання транспортного засобу у своїй діяльності.
Витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу, несе наймач (ч. 2 ст. 801 ЦКУ).
Тобто, отриманий в оренду автомобіль надходить у користування організації. Вона власним коштом несе витрати з його використання, включаючи заправлення пальним. Вона самостійно відповідає за збереження, стоянку автомобіля на час оренди.
Отримання в оренду і повернення з оренди можна оформити Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів типової форми ОЗ-1.
Авто в користування можна передати також на підставі договору позички. Особливості цього договору встановлені в ст. 827 – ст. 836 ЦКУ. Принципова відмінність позички від оренди в тому, що авто передається в користування безоплатно. А оренда є платною.
Яким чином передавати водієві орендованого авто талони на ПММ?
Організація придбаває талони на АЗС, отримуючи їх на за накладною чи актом приймання-передачі.
Нормативно встановлений порядок обліку таких талонів не встановлено, тому організація вирішує його самостійно. Приміром, талони можуть обліковуватися у відомості, журналі, книзі.
Передані водієві талони також показують у такій відомості, журналі чи книзі. Водій розписується про отримання талонів.
Періодично (приміром, щодня, раз в тиждень тощо) водій може складати звіт про виконану роботу, пробіг автомобіля, використання талонів, використання ПММ за нормами і фактично. До звіту додаються також чеки РРО з АЗС. Форма такого звіту встановлюється організацією. На підставі такого звіту кількість і вартість використаного пального списується на витрати організації.
Поряд з цим періодично, скажімо, в кінці місяця між АЗС і організацією складається звіт чи акт про кількість отриманого пального і використаних талонів. Порядок документування погоджується договором між організацією і АЗС.
Чи потрібна організації якась ліцензія на використання авто?
Ліцензія потрібна для перевезень небезпечних вантажів та небезпечних відходів (див. п. 24 ч. 1 ст. 7 Закону про ліцензування).
Перелік вантажів підвищеної небезпеки визначається згідно з главою 1.10 додатка А до ДОПНВ (див. п. 7 Правил №656). Перелік небезпечних властивостей відходів затверджено Наказом Мінприроди від 16.10.2000 р. №165.
Тому організації потрібно самостійно визначитися з характером вантажів, які перевозяться. Якщо це небезпечні вантажі чи небезпечні відходи, на їх перевезення потрібно отримувати ліцензію.
Якщо ні, то ліцензія не потрібна.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити