• Посилання скопійовано

Голова правління неприбуткової організації «на громадських засадах»

Чи може голова правління неприбуткової організації виконувати функції керівника підприємства на громадських засадах (без нарахування зарплати)? Чи достатньо протокола загальних зборів, в якому обумовити виконання функцій керівника на громадських засадах? Чи потрібен в такому випадку наказ?

Коли головою правління стає засновник неприбуткової організації

Питання щодо того, чи може виконувати функції керівника засновник юрособи, не отримуючи при цьому оплати за таке виконання, ми та контролюючі органи розглядали неодноразово: 

 

Короткий висновок із цих роз’яснень такий: 

1) уповноваженою особою юридичної особи, яка має право підпису звітності (зокрема, і податкової), є особа, визначена установчими документами юридичної особи. Отже, якщо протоколом зборів засновників визначено, що функції керівника виконуватиме один з них (засновник!), і це буде зазначено в установчих документах юрособи, це цілком відповідає чинному законодавству;

2) виконувати обов’язки керівника засновник має право без отримання оплати і без укладання трудового договору із юрособою (хоча про це також слід зазначити у протоколі зборів засновників).  

Звісно, що щодо такого засновника, виконуючого обов’язки керівника юрособи, повинна бути інформація в ЄДР і у ДПС за місцем обліку юрособи. До ЄДР така інформація потрапляє з установчих документів та реєстраційної заяви (або заяви про зміну реєстраційних даних) юрособи. А ДПС отримує таку інформацію від держреєстратора (в разі внесення змін до реєстраційних даних – також на підставі поданої юрособою заяви за формою №1-ОПП або заяви про реєстрацію платником ПДВ, див. п. 9.2-9.3 Порядку №1588).   

Якщо буде прийнято рішення про те, що складати (і підписувати) податкову звітність буде безпосередньо засновник неприбуткової організації, то повідомляти про наявність у юрособи бухгалтера без такого права підпису (фактично – не головного бухгалтера) не потрібно. Про це ми писали тут.

 

Коли голова правління не є засновником неприбуткової організації

У цьому випадку голова правління є звичайним найманим працівником, якому обов’язково потрібно нараховувати та виплачувати зарплату. Будь-який найманий працівник не може працювати на «громадських засадах», це розглядається перевіряючими як неоформлені трудові відносини з негативними наслідками при перевірках – наприклад, див. тут та тут.

Видання наказу (розпорядження) про прийняття на роботу директора є обов’язковим. У разі призначення директора зборами засновників наказ (розпорядження) про вступ на посаду може видавати сам майбутній директор. Підставою для цього є протокол загальних зборів та його власна заява.

Якщо в статуті підприємства прописано, що директор призначається зборами засновників із укладанням із ним трудового договору (контракту), то його обов’язково потрібно розробити та підписати. Трудовим договором (контрактом) визначається строк найму, права, обов’язки та відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення з посади, інші умови найму за погодженням сторін.

Якщо директором є найманий працівник, йому має виплачуватися заробітна плата з дотриманням мінімальних гарантій в оплаті праці, відмовитися від якої директор не може.

Більш докладно про це читайте тут

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025457
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520