• Посилання скопійовано

Ремонт службового автомобіля за кордоном коштом працівника: чи законно?

Чи може ТОВ компенсувати працівнику витрачені власні кошти на ремонт вантажного автомобіля за кордоном під час відрядження за умови надання ним чеку про оплату та рахунок фактуру з описом робіт?

Перелік гарантій, які надаються усім працівникам під час відрядження, наведено у ст. 121 КЗпП: це добре знайомі роботодавцям витрати оплату праці, за проїзд та проживання, а також добові. 

А як щодо решта витрат? Про них говорить перше речення ст. 121 КЗпП: працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з службовими відрядженнями. 

А які це можуть бути витрати (крім прямо зазначених у цій статті) і як довести їх зв'язок із відрядженням? 

Для цього обережні роботодавці мають власнорозроблене Положення про відрядження, в якому передбачаються умови та порядок відшкодування понесених працівником у відрядженні витрат.

За основу при розробці такого Положення можна взяти Інструкцію №59 (яка є обов’язковою до виконання бюджетними підприємствами),  п. 12 Розділу ІІІ якої передбачає: разі відрядження за кордон на службовому автомобілі відшкодовуються також інші витрати, пов'язані з технічним обслуговуванням, стоянкою та паркуванням службового автомобіля, збори за проїзд ґрунтовими, шосейними дорогами та водними переправами.

Ремонт та ТО автомобіля це, звісно, різні речі, проте, оскільки це службовий автомобіль, на ньому працівник поїхав у відрядження і ремонт відбувається саме під час відрядження, витрати на такий ремонт (якщо працівник оплатив ремонт власними коштами) роботодавець (як бюджетне підприємство, так і підприємство приватної власності) має відшкодувати. 

Однак право на отримання відшкодування працівник отримає лише в разі надання ним авансового звіту та первинних документів, які підтверджують понесені ним витрати на ремонт. І, щоб ні в кого не виникло сумнівів, що працівник зробив і оплатив цей ремонт з дозволу (а то й за прямим дорученням) роботодавця, варто або в Положенні, або в наказі про відрядження таку можливість (або доручення) зазначити.  

Наприклад, прописати, що в разі поламки автомобіля працівник має право під час відрядження здійснювати ремонт автомобіля там, де він буде знаходитись в цей момент (в тому числі, і за кордоном). І що в разі надання первинних документів про понесені на такий ремонт витрати, працівник отримає їх відшкодування.  Це, звісно, стислий зміст того, що можна зазначити в Положенні (наказі) про відрядження, але інші умови як проведення ремонтів, так і надання відшкодування має продумати сам роботодавець, із урахуванням умов відрядження та домовленостей з працівниками.  

Така сума компенсації не буде оподатковуватися  ПДФО та ВЗ, оскільки придбання послуг здійснюється працівником за рахунок власних коштів у зв’язку з виконанням дорученої йому роботи (трудової функції) за умови підтвердження роботодавцем доцільності та обґрунтованості здійснених таким працівником витрат. 

 

Валютний нагляд

Щодо законності здійснення працівником таких розрахунків, то зрозуміло, що такий працівник придбаває роботи з ремонту та матеріали, які при цьому використовуються, як представник підприємства. І питання, наскільки правомірно зараз відшкодування таких витрат, ми докладно розглядали тут.

Насправді, діюче законодавство залишає не так вже й багато варіантів для подібних витрат працівника за кордоном – принаймні тих, які він здійснює з власної кишені із наступним відшкодуванням роботодавцем. Більшість з можливих варіантів ремонту авто за кордоном передбачають, що роботодавець заздалегідь подбав про фінансування таких витрат. 

Судіть самі: 

  • Оплата ремонту за поточного рахунку самого підприємства або страхової компанії;
  • Оплата корпоративною карткою  підприємства;
  • Зняття  готівки (навіть інвалютної) з рахунку підприємства і видача її під звіт працівнику, який може ремонтувати ТЗ під час закордонного відрядження. 

А ось варіант, коли працівник витрачає власну валюту на такі ремонти, чинне валютне законодавство прямо не згадує. Проте і прямої заборони цьому наразі немає, а витрати на експлуатацію ТЗ під час закордонних відряджені прямо згадуються у п. 42, 43 Положення №2 та п. 16 Положення №5. Тобто, це один з видів витрат, які можна прямо зв’язати із відрядженням, а отже, і відшкодувати працівнику, якщо він здійснить ці витрати за власні кошти.

Є лише один нюанс: витрачати працівник буде іноземну валюту, а ось відшкодування він отримає в гривні. Про це ми писали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025454
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520