• Посилання скопійовано

Отримати виконавчий напис нотаріуса для стягнення заборгованості не так просто

Підприємство продало будівлю на умовах відстрочення зобов'язання до одного року. Проте кошти у строк так і не були сплачені. Чи можна через виконавчий напис нотаріуса стягнути з них кошти без звернення до суду або повернути будівлю? Чи матиме підприємство право на зменшення доходу на суму заборгованості у періоді вчинення виконавчого напису?

Справді, згідно з главою 16 Порядку вчинення нотаріальних дій для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, затвердженого наказом Мін'юсту України від 22.02.2012 р. №296/5, нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість, або на правочинах, що передбачають звернення стягнення на майно на підставі виконавчих написів.

Нотаріус вчиняє виконавчі написи:


— якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем;

— за умови що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями — не більше одного року.

Безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою КМУ від 29.06.99 р. №1172 (далі — Перелік).

Щодо господарських договорів, то у Переліку наведено документи, за наявності яких можна звернутися до нотаріуса за виконавчим написом. Зокрема, йдеться про документи, які оформляються на виконання нотаріально посвідчених угод (обов'язкова нотаріальна форма яких передбачена ЦКУ), відносин у сфері авторського права, договори лізингу, що передбачають у безспірному порядку повернення об'єкта лізингу, а також у випадках стягнення заборгованості з орендної плати за користування державним та комунальним майном.

Таким чином, виконавчий напис може бути вчинений на угодах, які:

— свідчать про наявність безспірної заборгованості, право вимоги щодо якої виникло не більше трьох років тому (у відносинах між підприємствами, установами та організаціями — не більше одного року);

— у тексті міститься домовленість сторін про звернення стягнення на майно на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Звісно, що не заборонено звернутися до нотаріуса за виконавчим написом і за наявності зазначеного у запитанні договору, проте це може обернутися проблемою, наприклад, відмовою нотаріуса вчинити напис.

Причина такої відмови полягає в тому, що при вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у Переліку, тобто чи підтверджують подані документи факт наявності заборгованості, факт прострочення заборгованості, а головне — безспірність цих фактів. При цьому, на відміну від судового процесу, нотаріус має оцінити такі документи лише односторонньо — документи подаються кредитором без участі самого боржника, а це велика відповідальність. Звичайно ж, нотаріус може вимагати додаткові документи (підтвердження безспірності та наявності заборгованості), проте на практиці буває складно витлумачити ситуацію на користь лише однієї сторони угоди — кредитора. А в деяких випадках взагалі неможливо надати документи, які можуть свідчити про безспірність стягнення чи витребування майна на користь кредитора, не кажучи вже про можливий після вчинення напису нотаріуса спір між сторонами через недостатньо конкретні умови договору чи з інших причин.

Тому, відповідаючи на запитання, звертаємо увагу на те, що отримати виконавчий напис на цьому договорі купівлі-продажу будівлі на умовах відстрочення буде не так просто. Нотаріус вимагатиме поряд з оригіналом нотаріально посвідченого договору ще й документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов'язання.

Проте якщо нотаріус таки вчинить виконавчий напис, то в такому звітному періоді продавець матиме право на зменшення суми доходу за пп. 159.1.1 ПКУ. Стягнення за виконавчим написом провадиться в порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством для виконання судових рішень та Законом України від 21.04.99 р. №606-XIV «Про виконавче провадження».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.20244
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202423
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128